Лікарі не рекомендують надто часто вдаватися до допомоги болезаспокійливих засобів: біль – це своєрідна тривожна сигналізація, за допомогою якої наше тіло повідомляє, що відбуваються якісь небажані процеси. Однак якщо немає можливості звернутися до лікаря негайно і біль не досить сильний, щоб приймати ліки, можна приглушити його за допомогою продуктів, що мають протизапальну та болезаспокійливу дію.
Оливкова олія
Олеокантал – хімічна речовина, що міститься в оливковій олії, діє приблизно так само, як популярний засіб ібупрофен, інгібуючи запальні ферменти. Так що можна просто з’їсти порцію салату, присмачену оливковою олією, або зробити компрес для запаленої ділянки шкіри (але в жодному разі не при опіках!).
Ананас
Бромелайн, фермент, яким багаті ці тропічні фрукти, також має сильну протизапальну дію – в першу чергу при хворобах суглобів. Бромелайн допомагає зменшити біль у колінах, зняти неприємні відчуття при артриті та навіть після відвідин стоматолога.
Яблука
Кварцетин – антиоксидант, що має здатність зменшувати запалення, у тому числі і внутрішні – міститься у багатьох фруктах, але в яблуках його особливо багато. Так що англійці мали рацію: чим частіше ми їмо яблука, тим рідше нам потрібна допомога лікаря.
Горіхи та насіння
У них дуже багато магнію, l-аргініну та вітаміну Е, які допомагають зменшити кількість запальних біомаркерів в організмі. Причому найкорисніші — волоські горіхи, арахіс, мигдаль, фісташки, насіння льону та насіння чіа.
Темний шоколад
Так-так, все правильно. Антиоксиданти, якими багато какао (і яких багато в чорному шоколаді), допомагають у боротьбі із запаленням, нейтралізуючи небезпечні білки – у тому числі й ті, які в результаті призводять до розвитку хвороби Альцгеймера. Так що кілька шматочків чорного шоколаду на день – це не ласощі, а ліки.
Бурий рис
Бурий рис, а також інші продукти з цільних зерен багаті на корисну клітковину, яка не тільки допомагає в роботі нашого кишечника, але і здатна знизити рівень c-реактивного білка. Це речовина, яку виробляє печінка у відповідь на будь-який запальний процес, що відбувається в організмі.
Виноград
Ресвератрол – речовина, якої багато у винограді та ягодах шовковиці – інгібує запальні ферменти майже так само ефективно, як аспірин, при цьому не подразнюючи слизову оболонку шлунка. Тож можна з’їсти трохи винограду – замість аспірину.
Черешня
У ягодах вишні та черешні (а також малини та полуниці) багато хімічних речовин, званих антоціанінами. Вони також ефективні проти запалення, як атецилсолицилловая кислота – аспірин.
Цибуля та часник
Сполуки сірки, якими багаті цибуля та часник, стимулюють роботу імунної системи, а протизапальні речовини допомагають зменшити біль та зняти набряклість. Так що мама мала рацію – їжте цибулю і часник частіше!
Зелений та чорний чай
До всіх відомих корисних властивостей чаю сміливо додавайте ще одну – здатність зменшувати запалення та знімати біль. Особливо хороший він у разі артриту та інших захворювань суглобів: антиоксиданти та флавоноїди, якими багатий настій чайного листа, борються з ушкодженнями клітин та тим самим зменшують запалення.