П’ятниця, 20 Вересня

Офіційно людина вважається літньою після 60 років. Саме в цьому віці починається так звана рання старість, яка триває до 75 років. Після цього вже йде «середня старість», її період закінчується, коли людині виповнюється 90 років. Всі, хто старший, вже по праву вважаються довгожителем: глибоку старість можна віднести до періоду, що триває аж до смерті.

Після 60 років клітини відмирають, швидкість утворення нових не покриває потреби організму, тому помітно страждають рецептори – людина гірше розрізняє запахи, смаки, організму важче підтримувати стабільну температуру тіла. Тому в людини можуть мерзнути руки та ноги у спеку або, навпаки, вона не відчуває холоду.

Після 70 років знижується регенерація тканин, дуже погано гояться ранки. В’януть вже всі системи організму без винятку. Тому людям похилого віку потрібно ретельно стежити за своїм здоров’ям, кажуть лікарі.

Вас точно повинно насторожити, якщо дідусь або мама похилого віку стали часто скаржитися на ці симптоми:

Запаморочення

Запаморочення – один із найпоширеніших симптомів, який ми часто ігноруємо. Хтось списує запаморочення на те, що надто різко підвівся з ліжка або що йому треба поїсти. Але насправді це може бути ознакою чогось значно серйознішого.

— Так, кожна третя людина похилого віку, яка перенесла серцевий напад, скаржилася до нього на запаморочення. У потерпілого також може бути шум у вухах або біль у лівій руці, каже доктор Джоанна Барлоу.

Сухість шкіри

Ще один тривожний дзвіночок. Якщо родич похилого віку скаржиться, що шкіра стала сухою, ймовірно, у нього проблеми зі здоров’ям.

— Незважаючи на те, що сухість шкіри зазвичай розглядається як реакція на сезонні зміни, насправді вона може бути ознакою переохолодження або навіть причиною екземи, — додала Джоанна Барлоу.

Постійна втома та кашель

Коли літній родич каже, що він не має сил навіть дійти до найближчого магазину, плюс його періодично мучить кашель, то його теж треба показати лікареві.

Одна з найпоширеніших причин – грип. Хвороба може протікати без температури. Однак грип вкрай небезпечний для літніх людей: у них може розвинутися пневмонія та інші серйозні ускладнення.

Болі у грудях

До них найчастіше додається вже вищезгаданий кашель.

— Навіть якщо літню людину не турбує нічого, крім кашлю, не можна все пускати на самоплив. Інший варіант – задишка, яка чергується з болями в грудях. Варіантів може бути безліч, найнебезпечніші – це тромб у легенях, серйозні патології серця чи пневмонія, – каже доктор Барлоу.

Важливо: якщо кашель мучить літню людину вже 3 тижні, її треба показати лікареві сьогодні ж. Те саме можна сказати і про болі в грудях.

Відсутність апетиту

У літніх може бути знижений апетит – це природні вікові зміни. Але якщо людина каже, що «не відчуває почуття голоду», це вже тривожний дзвіночок. Особливо, якщо вона не їсть уже кілька днів.

Причин може бути безліч, наприклад та сама пневмонія. Зникає апетит, з’являється слабкість, за кілька днів з’являється лихоманка.

Апетит може пропадати і при онкологічному захворюванні, а також при серйозних проблемах із ШКТ. Тож обов’язково покажіть літнього родича лікареві.

Exit mobile version