Неділя, 10 Листопада

Замість звичного словосполучення “мікрофлора кишечника” сьогодні частіше використовуються терміни “мікробіота” або “мікробіом”. Причому мікробіом починають розглядати як ще один внутрішній орган нашого тіла. Проте будова цього органу дуже неоднорідно істотно змінюється у різні періоди життя.

Видове розмаїття бактерій, що населяють наш кишечник, величезне, взаємодія і роль у регуляції життєдіяльності людини ще недостатньо вивчені. Але ті знання, які ми вже маємо, дають підставу вважати, що саме різноманітність видового складу мікробіоти дозволяє нам зберігати здоров’я у всіх його проявах.

Що необхідно нашим бактеріям

Насамперед дотримуватися принципів здорового способу життя. >Правильне харчування, повноцінний сон, фізична активність – ось основа життя здорової людини. Що ж означає здорове харчування, про яке так багато говорять? Якщо дивитися на організм людини як на якийсь механізм, то все досить просто. Щоб механізм працював — потрібне паливо. Тому, знаючи стать, ступінь фізичної активності та вік людини, можна легко підібрати набір продуктів, що покривають енергетичні потреби.

Але, використовуючи такий спрощений варіант, людина може захворіти. Крім енергетичної цінності продуктів, нам необхідно враховувати їх хімічний та мікробіологічний склад. Яскравий приклад – розвиток хвороби бері-бері, що виникає при дефіциті надходження тіаміну або пелагри. Тому, складаючи правильний раціон здорового харчування, необхідно пам’ятати про дотримання балансу білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мікро- та макроелементів, клітковини.

Що вважається небезпечним для мікробіоти

Безумовно, основна частина грамотного населення планети на це питання відповість одразу: для будь-якої бактерії страшні антибіотики – ліки, створені для знищення бактерій. І це, звичайно, правильно. Однак, якщо порівняти частоту застосування антибіотиків та частоту прийому їжі звичайної здорової людини, зрозуміло, що їмо ми щодня, а ось до застосування антибіотиків, то це лише в крайніх випадках.

Звідси висновок — негативні наслідки для власної мікробіоти людина отримує завдяки нераціональному вибору продуктів харчування. То що важливо для підтримки гарного видового розмаїття мікрофлори кишечника? Відповідь дуже проста: для зростання їм необхідна клітковина (харчові волокна). Це якраз та частина нашого раціону, яка потрібна для підтримки життя нашої мікробіоти.

Чому нам потрібна клітковина

Наша власна система травлення не здатна переробляти харчові волокна, і тут на допомогу нам приходять бактерії, що живуть у кишечнику. Саме з їх допомогою відбувається процес ферментації харчових волокон, синтез вітамінів та жирних кислот. Без повноцінної роботи нашого мікробіома ми виявляємося беззахисними перед інфекціями та деякими видами онкозахворювань, ми починаємо страждати від депресії та занепаду сил, анемії та авітамінозу.

Тому, визначаючи свої щоденні потреби у їжі, нам дуже важливо брати до уваги вміст харчових волокон у продуктах. Немає продуктів, які абсолютно підходять для всіх людей, але є ті, вживання яких краще звести до мінімуму або виключити зовсім. Що це за продукти?

Ковбаси, сосиски, сардельки, варено-копчений окіст та інші готові м’ясні вироби

Ці продукти дуже популярні. Ковбаси є джерелом білка (від 10 до 30 г на 100 г продукту), але при цьому містять занадто багато жирів (від 20 до 40 і навіть до 60 г на 100 г продукту). Вони зовсім не мають харчових волокон, отже, вони не можуть виступати їжею нашої мікробіоти. Крім цього, у ковбасах, на жаль, присутня велика кількість солі, підсилювачів смаку та консервантів.

Здоба, печиво, тістечка, торти  

При всій своїй привабливості за смаком та ароматом у цих страв та сама проблема – харчових волокон у них міститься дуже мало. У середньому максимум 10% від маси, причому вуглеводи досягають у них 50%, а отже, дуже висока калорійність таких продуктів. Вживши всього 3 здобні булочки на день, людина отримує близько 1000 ккал і зовсім не отримує харчових волокон для своєї кишкової мікрофлори.

Майонез та соуси на його основі

Використовуючи ці продукти, ми отримуємо багато жиру (до 70 г на 100 г продукту) та нуль харчових волокон, тобто залишаємо без харчування мікробіоту. При цьому кількість солі, різних барвників, покращувачів смаку в майонезі зазвичай дуже значна. Отже, цей продукт малопридатний для збереження різноманітності нашої кишкової мікрофлори.

Солодкі безалкогольні газовані напої

Навряд чи знайдеться хоч один аргумент на користь цього виду продуктів харчування. Однак вони, як і раніше, у величезній кількості вживаються людиною. Повна відсутність харчових волокон робить цей продукт абсолютно непотрібним для нашої мікробіоти.

А величезна калорійність цих напоїв завдяки високому вмісту простих вуглеводів призводить до зниження споживання продуктів, багатих на клітковину. Вважаємо, що існує дуже мало людей, здатних дивитися з апетитом на запечені овочі після випитої склянки солодкого напою.  

Міцні алкогольні напої

Звісно, ​​у них немає харчових волокон, але це не головне. Ключовий їхній негативний вплив на мікробіоту в тому, що вони змінюють виділення травних ферментів і уповільнюють процес розщеплення продуктів до їх основних складових. Таким чином, вони посилюють процеси бродіння та гниття в кишечнику, що уповільнює ріст нормальної кишкової мікрофлори.

Підхід завжди індивідуальний

Підсумовуючи, хочеться відзначити, що відсутність харчових волокон ще не робить продукт шкідливим. Адже харчові волокна також повністю відсутні в м’ясі, рибі, яйцях, рослинному або вершковому маслі, молоці. Однак у цих продуктів є інші цінні якості, що робить їх дуже важливими для правильно складеного харчового раціону. 

Так що варто дотримуватися правил золотої середини та уникати крайнощів у будь-яких проявах. Здоров’я – це стан, який дуже важливо берегти всіма способами.

Exit mobile version