Вівторок, 24 Вересня

Суперечки про те, що краще – отримувати вітаміни з максимально різноманітного та повноцінного харчування або прийому добавок, ведеться між лікарями, вченими та звичайними людьми, які дбають про своє здоров’я, не один рік. Єдиної та абсолютно правильної відповіді тут немає і бути не може. Кожна людина індивідуальна: на надходження та засвоєння вітамінів впливає все – від способу життя до стресу та регіону проживання.

Але ніхто не заперечуватиме, що з настанням сезону дощів, що пронизують крижаним вітром і холодом, настрій погіршується, працездатність знижується, ми частіше хворіємо на ГРВІ, загострюються хронічні «болячки». Багато хто вважає, через нестачу вітамінів знижується імунітет і вирушають в аптеку за баночками з вітамінними комплексами.

Якщо настрій на нулі

Наше харчування та надходження з їжею різних речовин суттєво впливає на загальне самопочуття, працездатність та настрій. Якщо з ранку у вас болить голова, ви ледве прокинулися і відчуваєте слабкість і розбитість, хоча ще не встигли встати з ліжка, навряд чи вам буде весело та радісно вдень.

Нежить, біль у горлі, ломота в тілі та інші ознаки застуди ну ніяк не принесуть у життя позитиву. Постійна мерзлякуватість, проблеми зі шкірою, якщо вона сохне і свербить, погіршення зовнішнього вигляду – блідість, тьмяне волосся, ламкі нігті – теж не додають оптимізму і сил.

В організмі все взаємопов’язане, тому нестача вітамінів чи мікроелементів, якщо це саме вона, впливатиме і на здоров’я, і ​​на настрій. Є група речовин, які впливають на роботу нервової системи та настрій практично безпосередньо, а є ті, що працюють опосередковано – за рахунок включення до процесів обміну речовин.

Знайти собі діагноз

На жаль, поставити діагноз «гіповітаміноз» можна лише шляхом виключення. Вся справа в тому, що його прояви дуже схожі на багато інших хвороб, станів та реакцій організму. Тому лише поганий настрій, сонливість чи проблеми зовнішнього вигляду – це не привід одразу пити вітаміни з аптеки. Важливо піти до лікаря, пройти хоча б базове обстеження, щоб виключити застуду, загострення різних застарілих «болячок» і обговорити своє харчування, режим дня з фахівцем.

Якщо ж загалом ви здорові і лікар це підтвердив, поповнити запаси вітамінів можна (і потрібно) за рахунок раціональної комбінації харчування та добавок, у яких містяться саме ті вітаміни, яких найчастіше не вистачає восени.

Загалом, узимку та восени у нас найчастіше відзначається дефіцит п’яти наступних вітамінів.

Ретинол: для краси та молодості

Ретинол – це наукова назва всім відомого вітаміну А. Його основне завдання – підтримувати регенерацію та зволоженість шкіри, нормальний стан слизових у роті і не лише, захищати зір від негативних впливів та підтримувати його гостроту.

Крім того, це потужний антиоксидант, речовина, яка бореться з вільними радикалами, що ушкоджують клітини та прискорюють старіння. У рослинній їжі він зазвичай міститься у формі про-вітаміну – каротину, і засвоюється найактивніше разом із жирами. У тваринній їжі його теж достатньо, тому можна покривати потреби в ретинолі за рахунок їжі. В осінні місяці зверніть увагу на:

  • Салати з морквою, гарбузом і олією (так вітамін краще засвоюється).
  • Яловичу печінку в різних варіантах – тушковану, у формі паштету, рагу з овочами.
  • Болгарський перець червоного та жовтого кольору.
  • Печінка тріски, ікру риби.
  • Обліпиху.  

Вітамін D: для сонячного настрою у похмурі дні

Восени людям гостро бракує вітаміну D. Науковою його називають колекальциферолом, а ми звично називаємо «сонячним» вітаміном. Отримати його можна, щодня перебуваючи на відкритому сонці щонайменше 10-15 хвилин, але у багатьох регіонах зараз це неможливо. Тому в раціон варто додати риб’ячий жир, жирну рибу або краплі, капсули, таблетки з вітаміном D.

Мінімальна доза для дорослих 600-800 МО, але багато хто страждає від дефіциту речовини, їм дозу допоможе підібрати лікар після результатів аналізу на рівень вітаміну D у плазмі крові.

Вітамін С: від застуди та нудьги

Найпротипростуднішим вітаміном по праву вважають аскорбінову кислоту. Вона допомагає посилити роботу імунної системи, підтримує роботу печінки, має властивості антиоксиданту, захищаючи клітини всього тіла від зовнішньої агресії. Восени можна отримати порцію вітаміну С з:

  • Обліпихи;
  • Солодкого перцю;
  • Яблук;
  • Зелені;
  • Квашеної капусти;
  • Журавлини та інших осінніх ягід;
  • Цитрусові.

У період застуди можна додатково приймати добавки з аскорбінкою на добу всього до 1000 мг.

Вітамін Е: для романтики

Вітамін Е вважають речовиною, яка підтримує красу, молодість і стимулює процес розмноження. Він допомагає нормалізувати гормональний обмін, покращити настрій, підвищити лібідо. Знайти його можна в різних рослинних оліях, горіхах, насінні.

Вітаміни В: стимулятори настрою

Вітаміни групи В беруть участь у роботі нервової системи, особливо важливим є піридоксин або вітамін В6. Він захищає від стресу, підвищує настрій, покращує сон та працездатність. Його багато в фісташках, волоських горіхах та часнику. Але часто ми не отримуємо з їжею достатню кількість. Тому доповнити раціон можуть добавки з вітаміном В6. І особливо добре, якщо піридоксин поєднуватиметься з магнієм — тоді його ефект буде посилено.

Exit mobile version