Неділя, 12 Травня

Влітку алергічні реакції не рідкість. Але в порівнянні з холодною порою року та міжсезоння спектр алергенів суттєво відрізняється. Крім всім відомого пилку реакції можуть бути як на їжу, так і на інші подразники – побутові та інсектні.

Пилок рослин

Поліноз (реакція організму на пилок рослин) – найпоширеніший вид літньої алергії. У червні та липні небезпека становить цвітіння злаків та лугових трав, у серпні — соняшнику, амброзії та полину.

Але це не все: фахівці нараховують понад 100 видів рослин, пилок яких може спричиняти типові респіраторні прояви, такі як чхання, сухий кашель, нежить та утруднення дихання аж до астматичних нападів. Часто до симптомів приєднуються почервоніння та свербіж очей.

Щоб захиститися від полінозу, потрібно за аналізом крові виявити, пилок якої рослини викликає дискомфорт, а потім максимально обмежити контакт з ним. Лікар призначить антигістамінні препарати та засоби для полегшення симптомів.

Пилок вітрозапильних рослин викликає рино-кон’юнктивальний синдром, бронхіальну астму. Пилок рослин, запилюваних комахами, викликає при контакті алергію у вигляді набряків та кропивниць. Самостійно собі допомогти можна механічним видаленням пилку з тіла та одягу – душем, умиванням проточною водою, зміною одягу. Прийом антигістамінних засобів внутрішньо. За такої алергії потрібні консультація алерголога та аптечка необхідних ліків.

Ультрафіолет

Алергія на сонце, або фотодерматит, – це почервоніння шкіри, свербіж, набряк та висипання, які з’являються після впливу прямих променів. Наприклад, часто сонячна кропив’янка псує відпочиваючим перебування на пляжі. Близько 20% людей у ​​всьому світі стикаються з фотодерматитом. Сама ж чутливість підвищується через природні (часто спадкові) особливості, а також через застосування деяких ліків.

Часто причиною сонячної кропив’янки стає застосування косметики з ретинолом, АНА-кислотами, вітаміном С, ефірними оліями, а також використання ексфоліантів або пілінгів перед виходом на сонце.

Щоб уникнути алергії на сонце і разом з цим знизити ризик опіків, фотостаріння, гіперпігментації та розвитку раку шкіри, важливо використовувати сонцезахисні креми, максимально закривати тіло легкими тканинами, носити головний убір із широкими полями та уникати перебування на сонці з 10 до 17 години. Лікувати сонячну кропив’янку потрібно під контролем лікаря.

Укуси комах

На укуси ос, бджіл, джмелів та оводів організм найчастіше реагує почервонінням шкіри, свербінням та невеликим набряком потерпілої частини тіла. Але не виключена поява небезпечних для життя станів аж до утруднення дихання та набряку гортані.

Щоб уникнути наслідків, відразу після укусу прийміть антигістамінний препарат, видаліть жало, якщо воно залишилося в ранці, обробіть місце укусу дезінфікуючим засобом, накладіть холодний компрес, від сверблячки та почервоніння використовуйте протизапальний крем.

Якщо після укусу комахи у людини набрякає горло, виникає задишка або сильне серцебиття, терміново звертайтеся за медичною допомогою! Особливо небезпечна поява набряку в області обличчя та дихальних шляхів. Використовуйте репеленти для профілактики та антигістамінні засоби у разі набряку від укусу. Відмовтеся від парфумерії вдень, також приваблює комах яскравий одяг. А ввечері не залишайте для комарів та мошок незахищені ділянки тіла.

Контактний дерматит

Якщо в спекотні літні дні шкіра свербить і червоніє, з’являються набряк, бульбашки і лущення — мабуть, це контактний дерматит. Часто причиною стає дотик до рослин, наприклад до дуба, плющу, кропиви, кущів полуниці, польових трав, а також синтетичних тканин або тертя одягу, ремінців та металевих прикрас про вологу шкіру. У дітей проблема часто виникає через малюнки хною, тимчасових тату та аквагрим.

Що б не стало причиною контактного дерматиту, промийте шкіру водою з милом і на якийсь час прикладіть холод, щоб зменшити набряк і свербіж. Для лікування використовуйте мазі, які знімають місцеве запалення. Якщо через 1-2 дні стан не покращає, варто відвідати лікаря-дерматолога.

Ягоди та фрукти

Часто причиною алергії стають чорниця, вишня, інжир, виноград, диня, апельсин, персик, груша, суниця. Негативна реакція організму може виявлятися по-різному: від набряку губ і почервоніння навколо рота до шкірного висипу та утруднення дихання. Алергія на ягоди чи фрукти іноді призводить до анафілаксії – небезпечного для життя стану. Тому варто звернутися до лікаря-алерголога, здати аналізи крові та точно виявити алергенний продукт, щоб виключити його з літнього меню.

Полуниця – найчастіший смачний алерген, гістаміналібератор, продукт, що містить гістамін. Рекомендуємо вживати її в обмеженій кількості, краще кілька разів на день, а не одразу велику кількість.

Інші кісточкові фрукти та ягоди частіше дають алергічну реакцію на кшталт орального синдрому: це свербіж у роті, набряк губ, нудота після їх вживання. Це частіше буває, якщо вже є алергія на пилок дерев, лугових та бур’янів за рахунок перехресних, споріднених реакцій.

Exit mobile version