П’ятниця, 20 Вересня

Клінічний випадок

У науковій статті, опублікованій у Медичному журналі Нової Англії описаний випадок захворювання, першим симптомом якого було почервоніння очей.

До Массачусетської лікарні було доставлено 11-річну дівчинку. Дитина протягом кількох тижнів скаржилася на почервоніння очей. Іноді у дівчинки набрякали повіки, але в цілому вона почувала себе добре: у неї не було температури, сверблячки, болю, сльозотечі та інших виділень з очей.

Лікарі, до яких зверталися батьки, прописували дівчинці спочатку краплі очей різних видів, потім вже й антибіотики. Але жоден із запропонованих варіантів терапії не спрацював – очі у дитини виглядали абсолютно здоровими, але залишалися почервонілими.

У лікарні лікарі провели офтальмоскопію. З’ясувалося, що у дитини — набряк диска зорового нерва, є крововиливи в сітківку, а правому оці виявився периваскулярний ексуддат — скупчення рідини навколо кровоносних судин. Чим же це викликано?

Нетиповий симптом

Лікарі стали з’ясовувати, яка саме патологія могла стати причиною таких змін, що викликали сильне почервоніння очей у дитини.

Протягом трьох тижнів дівчинці зробили аналізи на ВІЛ, сифіліс та хворобу Лайма. Вони дали негативний результат. Аналіз сечі був у нормі. Дівчинці провели рентгенографію та комп’ютерну томографію грудної клітини та черевної порожнини, МРТ. Жодних суттєвих патологій виявлено не було.

— У дівчинки не було лихоманки, втрати ваги, нічної пітливості, висипки, головного болю, кашлю, задишки та болю в суглобах, — розповідають про незвичайний випадок лікарі. — Вона виглядала добре, без будь-яких уражень ротової порожнини або висипки. Гострота зору не змінилася. Алергії на ліки не було.

У результаті лікарі припустили, що червоні очі дівчинки — це симптом латентного  туберкульозу. Його діагностували у дитини за 6 місяців до появи скарг на почервоніння очей після позитивного результату тесту на інтерферон-гаму.

— Тоді дитині порекомендували пройти лікування латентної туберкульозної інфекції, проте батьки проігнорували поради лікарів та не давали дівчинки ліки, — йдеться у публікації. — Мабуть, почервоніння очей у дитини було реакцією на те, що її організм бореться із прихованою інфекцією.

Що таке латентний туберкульоз

Латентна туберкульозна інфекція знаходиться в організмі в неактивному стані, зазвичай вона не проявляється жодними симптомами – носій може хіба що зрідка скаржитися на кашель. У цей час людина не заразна, але у 10% випадків латентний туберкульоз переходить у активну форму.

Люди з латентним туберкульозом повинні регулярно приймати ліки, щоб стримувати інфекцію та не допустити її перетворення на хворобу.

Особливо небезпечне інфікування мікробактеріями туберкульозу для людей похилого віку, пацієнтів з діабетом.

Exit mobile version