Субота, 21 Вересня

Ця ягода виділяється на тлі трави своїм яскраво-червоним кольором, служить основою для смачних морсів та соусів. Звичайно, за таким описом неважко здогадатися, що йдеться про журавлину. Соковиті кислі ягоди збирають у період перших заморозків: вважається, що підморожена журавлина трохи солодша. 

У кулінарії журавлина використовується як добавка при квашенні капусти, з неї варять варення і готують солодкі начинки для пирогів, сік йде в соуси та морси. Смачна і журавлина, протерта з цукром. А чи корисна вона? Які речовини надходять до нашого організму, коли ми вживаємо журавлину?

Сучасна медицина впевнено може заявити, що журавлина – один із найбагатших антиоксидантами дар природи. 

З відомих усім антиоксидантів можна відзначити аскорбінову кислоту, але є ще і кверцетин, і міріцетин, і урсолова кислота.

Навіщо всі ці речовини потрібні нашому організму? Для профілактики таких небезпечних захворювань, як злоякісні пухлини різних органів та діабет. Використовуючи журавлину, ви тим самим знижуєте ризик опинитися на прийомі у онкологів.

Вітамінів у журавлині та її соку теж достатньо. Вітамін С, вітамін K, вітамін PP – всі вони корисні для підтримки здоров’я судин серця та мозку, якості крові та нормального стану шкіри. 

Щоправда, для заповнення нестачі всіх цих вітамінів журавлину краще їсти свіжою, тому що при термічній обробці (особливо сушінні) значна частина їх втрачається.

Ще одна корисна властивість журавлини та соку цієї ягоди – вони здатні скасовувати так звану стійкість організму до антибіотиків. У медицині це називається антибіотикорезистентністю. Чому це важливо? Тому що іноді антибіотики приймаються людьми без призначення лікаря, безконтрольно і при перших симптомах застуди або грипу. А бактерії, як і будь-який живий організм, прагнуть від загибелі захиститися. Тому вони створюють захисні механізми, і антибіотики, які раніше вбивають подібні бактерії, стають безсилими. 

Так і виникає стійкість до антибіотиків, через що лікувати деякі хвороби бактеріального походження стає складніше. А згідно з дослідженнями медиків з Канади, журавлина містить речовини, які впливають саме на бактерії, не дозволяючи їм виробляти захист від антибіотиків. 

Щоправда, докладніших досліджень цієї теми поки що не проводилося, але на замітку таку цінну якість журавлини взяти варто.

Але журавлина і сама по собі здатна захищати організм від деяких хвороб, що викликаються бактеріями. Так, вона може стати хорошим засобом для профілактики циститу, пієлонефриту та уретриту, оскільки не дає збуднику цих захворювань закріплюватися на слизовій сечовивідних шляхів та сечового міхура. 

Журавлинний морс давно використовують у народній медицині як напій, що знімає гарячковий стан, вгамовує спрагу і полегшує перебіг застуди.

Але при всій безперечній користі журавлина може заподіяти і шкоду здоров’ю. Так, її не варто вживати, якщо ви страждаєте від гастриту, що супроводжується підвищеною кислотністю, сечокам’яною хворобою та хворобами печінки. Алергія теж вагомий привід забути про включення журавлини до свого меню.

Exit mobile version