Вівторок, 24 Вересня

Не виключено, що незабаром у рекомендаціях людям, котрі хочуть відсунути старість, з’явиться денний сон. Виявляється, сієста допомагає зберегти когнітивне здоров’я, уповільнивши швидкість, з якою наш мозок зменшується з віком. Такого висновку дійшли вчені Каліфорнійського університету та Університету Республіки в Уругваї. Результати представлені у журналі Sleep Health.

В експерименті, який затіяли вчені, напевно б із задоволенням брав участь кожен. Учасникам віком від 40 до 69 років пропонувалося подрімати в пообідній час. А після пробудження – виконати тести. Вчені порівнювали, як працює голова у тих, хто поспав, та тих, хто від сієсти відмовився.

“Для деяких людей короткий денний сон може бути тим секретним “ключиком”, який допоможе зберегти здоров’я мозку в міру того, як ми стаємо старшими”, – розповіла доктор Вікторія Гарфілд із Каліфорнійського університету. Вчені вважають, що виявили причинно-наслідковий зв’язок: у тих, хто мав звичку відпочивати вдень, з віком зберігався більший обсяг головного мозку. А це – маркер гарного когнітивного здоров’я: саме поступове “усихання” сірої речовини пов’язане з деменцією та хворобою Альцгеймера.

Вчені хотіли встановити довготривалий вплив денного сну на здоров’я мозку. Для цього вони вивчили 97 фрагментів ДНК, щоб визначити схильність до денного сну. А потім порівняли дані 380 тисяч людей з британського біобанку – розділивши їх на любителів подрімати і “бодряків”, які ігнорують сієсту. “Бодряки” програли. Вчені встановили, що у любителів сієсти у кожній віковій категорії був більший обсяг мозку, і вони виграли у старості 2,6-6,5 року.

Звичайно, навряд чи варто очікувати, що роботодавці легко погодяться на подовження обідньої перерви і дозволять працівникам подрімати “не відходячи від робочого місця”. Хоча чому ні? Прецеденти у світі є, і їх дедалі більше.

У компанії Google обладнані спеціальні капсули Energy Point, в яких працівники можуть усамітнитися та поспати – вільний графік роботи цьому лише сприяє.

У Японії – країні трудоголіків, де робочий день може затягуватися до пізнього вечора (там навіть є окремий термін “каросі”, що означає “смерть від надмірної праці”), теж дивляться крізь пальці, коли працівник дозволяє собі подрімати прямо на робочому місці.

У європейських компаніях обладнають спеціальні приміщення для відпочинку – там можна відпочити від напруженого ритму в масажному кріслі, а якщо дуже хочеться – і подрімати.

Exit mobile version