Вівторок, 7 Травня

З настанням холодів закономірно збільшується ймовірність зустрічі з вірусами, які спричиняють застудні симптоми. Якщо організм здоровий, імунна система працює повноцінно, організм швидше та активніше справляється з інфекціями, ризик важкого перебігу хвороби та серйозних ускладнень мінімальний. Але щоб робота імунної системи була повноцінною, їй необхідно достатньо білка, вітамінів та мікроелементів.

Одну з ключових ролей у імунному захисті відіграє цинк. Саме його запаси корисно поповнити вже зараз, щоб допомогти організму захистити себе від вірусів. Навіщо нам цинк і де його шукати?

Для чого в організмі метал? 

За своєю природою цинк відносять до металів, але у тілі людини він перебуває не в формі сплавів, а у вигляді органічних сполук, які виконують функції ферментів, ко-факторов і структурних частин клітин.

З точки зору медицини цинк відноситься до категорії мікроелементів, тобто речовин, які надходять у дуже невеликих кількостях – кілька міліграмів на добу. Але цей мікроелемент життєво необхідний для повноцінного функціонування організму. Сполуки цинку структурні компоненти деяких білків, ферментів, рецепторів та мембран клітин, що беруть участь у метаболізмі та побудові генетичного матеріалу.

Як він працює?

У нашому організмі цинк завдяки своїм антиоксидантним властивостям попереджає розвиток хронічних захворювань. Це, наприклад, цукровий діабет, онкологія, серцево-судинні захворювання. Крім того, цинк у поєднанні з іншими речовинами знижує розвиток запальних процесів.

З боку нервової системи він покращує когнітивні функції – покращує мислення, пам’ять, підвищує настрій, увагу. Цинк сприяє нормалізації роботи мозочка, що впливає на орієнтованість у просторі та координацію рухів.

Життєво необхідний для імунного захисту

Але найважливіша функція цинку в організмі – це підтримання оптимального стану імунної системи та стимуляція противірусної активності. Дослідження та досвід лікарів у пандемію COVID-19 показали ефективність препаратів цинку у боротьбі із симптомами ГРВІ. Було відзначено легший і менш тривалий перебіг захворювання, внаслідок чого знижувався ризик розвитку постковідного синдрому, і досягалася мінімізація наслідків перенесеної коронавірусної інфекції.

Норма залежить від віку

В організмі людини міститься близько 2-3 г цинку. Значення можуть змінюватись в залежності від статі, віку, хронічних захворювань, особливостей функціонування кишечника, а саме всмоктувальної здатності слизової оболонки.

Максимально допустимий рівень споживання цинку за добу становить 25 мг, у середньому звичайній людині потрібно близько 15 мг щодня. Передозування може викликати споживання різних сполук цинку понад 150 мг, воно супроводжується розладами кишечника, нудотою, блюванням, головним болем. Але отримати подібну проблему, якщо ви просто споживаєте продукти, багаті на цинк — неможливо. Передозування можна отримати, якщо приймати високі дози добавок із цинком, причому досить тривалий час.

І ще: при надмірному прийомі цинку може постраждати вміст міді в організмі, а це вже загрожує проблемами з утворенням нових клітин крові, збоями в метаболізмі.

Ознаки нестачі цинку в організмі

  • тягне на солоне та солодке,
  • зміна смакових відчуттів та запахів,
  • збільшення або втрата ваги,
  • випадання волосся,
  • проблеми з травленням, включаючи діарею,
  • синдром хронічної втоми,
  • безпліддя,
  • гормональні проблеми, включаючи ПМС або менопаузу,
  • низький імунітет,
  • погані концентрація та пам’ять,
  • погано гояться рани, є подразнення шкіри або інфекції,
  • нервова дисфункція.

Тривала недостатність цинку може призвести до порушень функції гіпофіза та статевих залоз, розладу вуглеводного обміну, проблем з метаболізмом глюкози крові та розвитку цукрового діабету, збільшення ризиків новоутворень та аденоми простати у чоловіків.

Проте точно визначити дефіцит цинку може лише лікар, призначивши відповідне дослідження.

На які продукти звернути увагу?

Основні харчові джерела цинку досить різноманітні і належать до різних категорій продуктів. На першому місці за вмістом цинку стоять устриці. Серед найбільш поширених та доступних продуктів можемо виділити:

  1. Пшеничні висівки в різних варіантах – каші, страви з висівками.
  2. Телячу печінку у відвареному та тушкованому вигляді, паштетах.
  3. Різні сорти м’яса – свинина, яловичина, телятина.
  4. Кунжутну олію.
  5. Сире гарбузове насіння.
  6. Страви із субпродуктів, особливо куряче серце.
  7. Кедрові горіхи.
  8. Різні види бобових.
  9. Різна зелень.

Щоб цинк добре засвоювався, необхідно контролювати надходження разом з ним наступних вітамінів: ретинол (вітамін А), токоферол (вітамін Е), аскорбінова кислота (вітамін С). Також невелика кількість іонів фосфору, кальцію та літію посилюють фармакологічні властивості цинку.

Exit mobile version