Понеділок, 13 Травня

Всі люди за своєю натурою дуже різні: одні дуже люблять спілкуватися, інші вважають за краще проводити час наодинці із собою.

Прийнято вважати, що за ступенем потреби у спілкуванні люди діляться на інтровертів та екстравертів. Але чи все так просто? Чи можуть ці терміни повністю описати людину та хто такі загадкові амбіверти?

Що тобі подобається більше – танцювати на вечірці ста твоїх найкращих друзів або читати книгу в темряві під ковдрою на самоті? Так у масовій свідомості зазвичай видаються стереотипні інтроверт та екстраверт.

Насправді все набагато складніше, і ось чому. Перше, що важливо знати про екстроверсію та інтроверсію, — у психології немає єдиного визначення цих термінів. Історично вони наповнювалися різним змістом залежно від цього, які автори їх описували. Так, наприклад, Карл Юнг розрізняв людей з того, на що спрямована їхня життєва енергія — на зовнішній чи внутрішній світ. Сучасні психологи розрізняють екстроверсію та інтроверсію по тому, як людина поводиться серед інших людей.

Чим екстраверт та інтроверт відрізняються

  • Екстраверти вважають за краще отримувати увагу, активно взаємодіяти з іншими, ініціювати спілкування, багато говорити самим. Вони енергійні і заряджені ентузіазмом, орієнтовані на активні дії, часто стають лідерами групи за рахунок своєї помітності. Екстраверти більш залежні від соціального світу і часто від схвалення оточуючих. Бути серед інших для них — добрий спосіб відпочити та відновити сили.
  • Інтроверти почуваються комфортніше серед невеликої групи людей, вважають за краще мовчати і «не світитися», більше спостерігати за тим, що відбувається, ніж самим ініціювати бесіду. Хоча вони проявляють себе спокійніше, ніж екстраверти, нічого не заважає інтроверту також займати високе становище у суспільстві та керувати людьми. Інтроверти виявляють свою велику незалежність від інших і роблять багато по-своєму. Відпочивають і відновлюються вони лише на самоті, їм потрібно більше часу залишатися наодинці із собою.

Інтроверт – не вирок, екстраверт – не показник норми

Екстраверсія та інтроверсія – це не типи особистості, а особистісні риси. У чому різниця? Риси – це ознаки, що виявляються у певних ситуаціях. І виявлятися вони можуть по-різному навіть в однієї людини в різних обставинах і станах.

Наприклад, умовний екстраверт, який дуже втомився на роботі, може цілком віддати перевагу залишитися наодинці з книжкою, ніж іти в гості. А деякі інтроверти цілком собі балакучі і можуть засипати ваше листування мемами.

Інтроверсію часто плутають із соціальною тривожністю, а екстраверсію – з гіпоманією. За зовнішніми ознаками людина може бути тихою і скромною, уникати великої кількості людей, але внутрішня причина може полягати в тому, що людина відчуває велику тривогу в соціальних ситуаціях і почувається ніяково. У цьому випадку неправильно говорити про інтроверсію, йдеться про форму тривожного розладу. Активний і нескінченно жартуючий веселун може також виявитися людиною з біполярним афективним розладом в одному зі своїх станів. Якщо наші герої отримають своєчасну допомогу, їхня поведінка серед людей може змінитися.

І мовчун, і веселун

Яскраво виражена інтроверсія та екстраверсія – явище рідкісне. Більшість людей перебувають десь посередині. Неявно виражена «вертність» називається терміном «амбіверсія» і означає, що людина виявляє себе як інтроверт та екстраверт у різних ситуаціях рівною мірою.

Крім того, екстраверсія та інтроверсія може змінюватися як із віком, так і залежно від зовнішніх обставин у житті людини.

Наприклад, люди часто виявляють велику екстраверсію та товариськість загалом після проходження психотерапії. І навпаки — раніше більш товариська та активна людина з віком може стати спокійнішою та більш зосередженою на собі. Професія та практика в якійсь сфері може також розвинути у людини більшу чи меншу схильність до спілкування з іншими.

Наприклад, відомо, що багато популярних акторів характеризують себе як інтровертів, при цьому за діяльністю змушені привертати до себе увагу і багато взаємодіяти з людьми. І, хоча ці риси досить стійкі, їх важко назвати незмінними.

Exit mobile version