П’ятниця, 20 Вересня

Залежність від нікотину сильніша, ніж з інших наркотичних речовин.

Нікотин – це алкалоїд (органічна речовина, що міститься в рослинах і деяких грибах), який міститься в листі тютюну (Nicotiana tabacum), що росте в Америці. Вступаючи в організм з їжею або через легені, він за секунди досягає головного мозку, розчиняючись у крові, і швидко виводиться з організму. Коли нейрони відчувають, що нікотин вислизає від рецепторів, це викликає певний ступінь занепокоєння – стан, який називається “криза відміни”.

Чим небезпечні цигарки

Нікотин може бути лужним чи кислим. Кислота не проникає через слизові оболонки рота. Такий нікотин повинен пройти через бронхіальне дерево, доки не досягне альвеол, де лужне середовище організму сприяє його олужнюванню. Вже через легені він розподіляється по всіх судинах і досягає головного мозку.

Всмоктування лужного нікотину відбувається в роті і препарат переноситься кров’ю безпосередньо в мозок. У сигаретах використовують саме лужний нікотин, він має більшу проникаючу здатність і викликає більшу прихильність. Саме тому ті, хто палить сигари та трубки, менше відчувають нікотинову залежність, ніж ті, хто палить цигарки.

Нікотин постійно впливає на головний мозок. Нервові центри (дофаміновий, мезо-лімбо, ядро, що прилягає) розпізнають його по черзі, тому речовина продовжує діяти на мозок навіть уночі, поки ви спите і не курите.

Метаболізм нікотину відбувається у печінці. У нормі 80% нікотину обробляються організмом за 15 хвилин. Але в деяких випадках через генетичні особливості цей процес уповільнюється. Люди, схильні до повільнішого засвоєння нікотину, споживають більше тютюну.

Якщо дія нікотину занадто сильна, виникає негативна пауза в реакціях у відповідь мозкових центрів, особливо прилеглого ядра і дофамінових центрів (дофамін відповідає за відчуття більшого задоволення). Це збільшує потяг до куріння та занепокоєння, людині необхідно знову закурити, щоб компенсувати втрачені відчуття. Тобто чим більше ви курите, тим більше вам хочеться.

Багато хто вже звикли чути про шкоду куріння: ризики онкологічних та бронхолегеневих захворювань та інше. Але є й менш очевидні проблеми, пов’язані з цією шкідливою звичкою.

Остеопороз

Куріння вивільняє токсичні компоненти, які заважають функціонуванню молодих клітин кісткової тканини, які відповідають за формування кісток. Через шкідливий вплив на мінеральну щільність скелета куріння підвищує ризик переломів, а також викликає втрату кісткової маси. В результаті, кістки стають більш крихкими і частіше схильні до пошкоджень.

Порушення зору

Оскільки куріння провокує високий окислювальний стрес (своєрідний процес старіння), воно посилює і руйнівні процеси в сітківці — області, відповідальної за передачу зображень, зафіксованих оком, у мозок. Куріння сигарет викликає дегенерацію жовтої плями, що, своєю чергою, може призвести до сліпоти.

З цієї ж причини куріння може впливати зміну впізнавання кольору, і навіть сприйняття контрасту у зображеннях.

Залежність куріння може збільшити ризик розвитку катаракти. Це пов’язано з тим, що хімічні речовини, що містяться в сигаретах, змінюють метаболізм кришталика – області, що відповідає за фокусування світла, що відбивається від райдужної оболонки під сітківкою.

Грижа міжхребцевого диска

Куріння погіршує мікроциркуляцію дрібних кровоносних судин. Оскільки кров працює як міст для транспортування поживних речовин від хрящового диска між хребцями, переривання потоку викликає зміни цього диска.

Хоча основна причина грижі – генетична схильність, куріння прискорює її розвиток.

Виразка шлунку

Цигарки агресивні по відношенню до слизової оболонки шлунка, що робить шлунковий тракт більш уразливим для гастритів та виразок. Нікотин здатний зменшувати виділення слизу та бікарбонату та збільшувати вироблення кислоти. Підвищена кількість кислоти може спричинити подразнення або запалення слизової оболонки шлунка (гастрит), а в довгостроковій перспективі – виразку.

Активний курець безпосередньо пов’язаний з найбільш очевидними ризиками куріння, проте пасивні курці також схильні до всіх згаданих вище ризиків. Тільки одна третина диму, що утворюється під час куріння, вдихається курцем, а дві третини видихаються у навколишнє середовище. Тому всі довкола також піддаються впливу диму.

Exit mobile version