Вівторок, 24 Вересня

Коли система травлення починає «барахлити» після великого застілля чи шкідливої ​​їжі, у цьому немає нічого дивного. Але якщо ніяких видимих ​​причин для розладу шлунка немає, а розлад все-таки є? Розповідаємо про чотири не такі очевидні приводи.

Нервовість

Мозковий туман і емоційний дисбаланс, різкі перепади настрою, тривожно-депресивний стан, безпричинна дратівливість – все це може призводити до неповноцінного перетравлення продуктів харчування (особливо тваринного білка та жирів).

При стресі можуть мимоволі спазмуватися сфінктери шлунково-кишкового тракту. А також сфінктер Одді – відповідальний за своєчасний відтік жовчі. Жовч омиває жири та сприяє їх якісному засвоєнню, є антисептиком всього шлунково-кишкового тракту, а також допомагає розщеплювати білкові молекули.

Тобто системний стрес чи надмірне емоційне реагування на події може призвести до порушення засвоєння жирів та білка. Як результат – з’являється більше побічних продуктів метаболізму – таких як лактат, аміак чи вуглекислий газ. Вони порушують проникність судин, епітелію кишечника і можуть провокувати спонтанний біль та відчуття розпирання у животі, особливо під час їжі.

Психічний стан людини може суттєво впливати на стан організму загалом. Захворювання, спровоковані проблемами нервової системи, називаються психосоматичними. Докладніше про них читайте у статті за посиланням.

Проблеми зі сном

Під час нічного відпочинку при короткочасних пробудженнях очищується нижня ділянка шлунково-кишкового тракту. Тому, якщо ви поїли перед сном, виникає ризик гастроезофагеальної рефлюксної хвороби, ГЕРХ (проявляється у вигляді печії, болю в ділянці грудини, метеоризму та ін.).

Якщо при цьому ви часто прокидаєтеся вночі, спите неякісно, ​​у вас порушені фази глибокого та поверхневого сну, ризики розвитку функціональних порушень шлунково-кишкового тракту зростають у рази.

Найчастіше на перших етапах можуть не з’являтися такі яскраві симптоми, як печіння та біль у шлунку – спочатку можуть запалюватися мигдалики та аденоїди. ГЕРХ буває непомітною і незначною, але, якщо цей стан надовго залишається без уваги, виникає ризик більш серйозних порушень роботи ШКТ.

Гормональний дисбаланс

Гормони стресу (кортизол і адреналін) впливають на фізіологічну активність ШКТ – знижують моторику шлунка та тонкого кишечника, а також синтез соляної кислоти та одночасно посилюють моторику товстої кишки. Це і називається синдромом подразненого кишечника (СРК) і як окремий діагноз зазвичай не виділяється – розлад прийнято відносити до психічного, в тому числі і гормонального.

Некоректне чи неповноцінне формування гормонів щитовидної залози може призвести до порушення синтезу інсуліну і, як наслідок, до розвитку метаболічного синдрому, набору ваги, порушення засвоєння глюкози та до всіх супутніх цього стану захворювань.

Надмірний запит на інсулін або недостатнє його вироблення порушує роботу всіх ендокринних органів. Через це може постраждати і підшлункова залоза: вона починає виробляти менше ферментів, що призводить до недостатності розщеплення продуктів харчування.

Виникне дисбаланс і травних гормонів: гастрину, секретину та холецистокініну, що, у свою чергу, може призвести до функціональних порушень ШКТ. Ці гормони виділяються в кровоносну систему шлунково-кишкового тракту та сприяють виробленню травних соків та просуванню їжі. Недолік чи надлишкова вироблення швидше за інших проявить себе у таких симптомах, як здуття, газоутворення, біль та дискомфорт у верхній частині живота.

Ослаблений імунітет

Як правило, під час застуди призначають різні ліки. Що, своєю чергою, негативно впливає мікрофлору кишечника та її моторику, може призвести до функціональних розладів. Все це також підвищує ризики нестачі засвоєння та всмоктування організмом речовин, важливих вітамінів та мікроелементів, особливо кальцію.

Порушення роботи травної системи може стати наслідком найнесподіваніших станів, на які ми, як правило, не звертаємо увагу. Важливо помічати їх вчасно та працювати зі справжньою причиною розладу, а не лише із симптомами.

Exit mobile version