Лікарі вперше хірургічним шляхом відремонтували неправильно сформовану кровоносну судину в мозку дитини, коли вона була ще в утробі матері. Дитину, яка народилася в середині березня, виписали з лікарні через кілька тижнів після народження, і з тих пір вона не потребувала жодних ліків чи іншого лікування.
«Я вперше почула, як вона плаче, і просто… я навіть не можу передати словами, що я відчувала в той момент», — Кеніатта Коулман з Батон-Руж, Луїзіана, мати дитини. «Це був просто, знаєте, найпрекрасніший момент — мати можливість тримати її на руках, дивитися на неї, а потім чути, як вона плаче».
У новому звіті, опублікованому в журналі Stroke, лікарі описали першу в своєму роді процедуру, яка була проведена в рамках триваючого клінічного випробування. Випробування спрямоване на пошук нового способу лікування мальформації вени Галена (VOGM), рідкісна аномалія, яка вражає кровоносні судини, які несуть збагачену киснем кров від серця до мозку.
У VOGM певні артерії в мозку не з’єднуються з капілярами — делікатними розгалуженими кровоносними судинами, які сповільнюють кровотік — як зазвичай. Натомість артерії скидають кров у вени в основі мозку, і ця кров тече під високим тиском. Потік крові під високим тиском може спричинити застійну серцеву недостатність, високий кров’яний тиск у легеневих артеріях (легенева гіпертензія), пошкодження та втрату тканин мозку або збільшення голови (гідроцефалія).
Відповідно до заяви Американської кардіологічної асоціації, VOGM вражає приблизно 1 з 60 000 новонароджених. Стандартне лікування проводиться після народження і передбачає блокування артерійно-венозних з’єднань у пороці розвитку. Однак ця процедура не завжди може скасувати початок серцевої недостатності, і може бути занадто пізно, щоб запобігти інвалідизації або небезпечному для життя пошкодженню мозку.
Лікарі Бостонської дитячої лікарні та Жіночої лікарні Брігама в Бостоні розпочали випробування для лікування VOGM раніше, поки плід ще перебуває в утробі матері. Новий підхід використовує внутрішньоутробну операцію, призначену для зменшення агресивного кровотоку через VOGM. Загалом у дослідженні братимуть участь приблизно 20 немовлят, і нещодавно пролікована дитина, Денвер Коулман, була першою, хто пройшов процедуру.
«У нашому першому випадку лікування ми були в захваті від того, що агресивне зниження, яке зазвичай спостерігається після народження, просто не з’явилося», — доктор Даррен Орбах, співдиректор Центру цереброваскулярної хірургії та втручань у Бостонській дитячій лікарні, ад’юнкт-професор радіології Гарвардської медичної школи та провідний автор звіту про випадок, йдеться в заяві AHA.
«Ми раді повідомити, що через шість тижнів немовля розвивається надзвичайно добре, не приймає жодних ліків, нормально харчується, набирає вагу та повернулося додому», — сказав Орбах. «Немає жодних ознак негативного впливу на мозок».
Денвер і Кеніата Коулман пройшли через маткову процедуру на 34-му тижні і за два дні вагітності. (За даними CNN, VOGM був діагностований відразу після ультразвукового дослідження на 30 тижні.)
Після процедури у Кеніятти Коулман почалося підтікання амніотичної рідини, тобто у неї «відійшли води», тож через два дні лікарі народили дитину шляхом індукції вагінальних пологів. Новонароджений не потребував серцево-судинної підтримки чи операції після народження, але перебував під наглядом у відділенні інтенсивної терапії новонароджених протягом кількох тижнів перед випискою.
«Хоча це лише наш перший пацієнт, який отримав лікування, і життєво важливо, щоб ми продовжили дослідження, щоб оцінити безпеку та ефективність у інших пацієнтів, — сказав Орбах, — цей підхід має потенціал відзначити зміну парадигми в лікуванні вени Галена, де ми виправляємо порок розвитку до народження і запобігаємо серцевій недостатності до того, як вона виникне, замість того, щоб намагатися повернути її після народження».