Вівторок, 24 Вересня

Слово “вітаміни” походить від “vita”, що в перекладі з латинської означає “життя”. Біологічно високоактивні речовини справді необхідні для оптимального функціонування людського організму. І все ж таки в гонитві за хорошим самопочуттям важливо не переборщити — так-так, таке теж можливо.

На просторах інтернету є величезна кількість інформації про користь окремих вітамінів та сумні наслідки їх недостатнього споживання. У той час як потенційні ризики для здоров’я у разі надлишку органічних сполук в організмі висвітлюються не так широко. Взяти, наприклад, вітамін D. Настало довгоочікуване літо, і ми насолоджуємося «вітаміном сонячного світла». А чи можна їм перенасититися? І як це небезпечно? Усі подробиці – у нашій статті.

Навіщо вітамін D потрібен організму

Вітамін D є незамінним другом для будь-якого організму, тому що відповідає за найважливіші процеси, що відбуваються в ньому.

По-перше, кальциферол необхідний для засвоєння кальцію і фосфору. По-друге, він захищає нервові клітини від ушкоджень та запальних процесів і виступає як природний антидепресант. По-третє, вітамін D сприяє м’язовому зростанню, розвитку скелетної мускулатури та оновленню кісткової тканини.

Ось ще ряд функцій, які він виконує:

  • бере участь у регуляції артеріального тиску та сну;
  • стимулює роботу імунної системи;
  • знижує ризик розвитку раку, інфаркту міокарда, розсіяного склерозу, артриту та багатьох інших небезпечних захворювань;
  • підтримує волосяні фолікули.

Підсумуємо: дефіцит вітаміну D призводить до стрибків тиску, недосипів, постійних застуд і випадання волосся. Тому не завадить урізноманітнити раціон харчування продуктами, в яких він міститься.

В яких продуктах багато вітаміну D

Найбільшою кількістю корисного мікроелемента у складі можуть похвалитися:

  • жирні сорти риби (лосось, сардини, тунець);
  • рибна ікра;
  • яєчний жовток;
  • молочні продукти (коров’яче та козяче молоко, сир, сир, кефір, натуральні йогурти).

Також «сонячний» вітамін міститься в печерицях, насінні, авокадо, шпинаті та багатьох інших продуктах.

Скільки вітаміну D потрібно споживати на добу

Маленьким дітям рекомендується споживати трохи більше 10 мг вітаміну на добу. Починаючи з року дозування можна і потрібно збільшити на 5 мг і дотримуватися його аж до досягнення 70 років. А потім лікарі радять приймати 20 мг вітаміну D на добу.

Що може статися при надлишку вітаміну D

Передозування вітаміном D, яке часто фіксується при необдуманому споживанні БАДу, загрожує дуже небезпечними наслідками. Аномально висока концентрація кальцію (саме за його засвоєння відповідає вітамін D) призводить до пошкодження кісток, м’яких тканин, серця та нирок.

«Надмірна кількість вітаміну D може спричинити гіперкальціємію. Вона, своєю чергою, здатна спровокувати гостре пошкодження нирок. В результаті вони не фільтруватимуть токсини і не регулюватимуть рівень електролітів у крові».

Ось симптоми, на які найчастіше скаржаться пацієнти з надлишком вітаміну D:

  1. підвищений тиск;
  2. зневоднення (внаслідок блювоти та діареї);
  3. м’язова слабкість;
  4. дратівливість;
  5. часте сечовипускання.

Багато пацієнтів не усвідомлюють проблему, оскільки всі перелічені вище ознаки супроводжують різні захворювання і стани.

«Підвищений рівень кальцію в крові вимагає негайного лікування, яке включає припинення прийому добавок і гідратацію. У запущених випадках може знадобитися прийом ліків та діаліз».

Exit mobile version