Підтримка водного балансу – одне з основних правил дотримання здорового способу життя. Адже вода, з якої на 80-90% складається наше тіло, потрібна для таких важливих процесів, як травлення, кровообіг, робота серця та контроль температури мозку для його стабільного функціонування. Більше того, відсутність зневодненості благотворно позначається на красі та молодості шкіри.
Ми часто чуємо про необхідність пити якнайбільше води (від двох літрів на день і більше). Однак мало хто замислюється, до чого може призвести надлишок рідини в організмі.
Чому хочеться більше пити
Одна з основних причин, через яку вам постійно хочеться пити, – зміна водно-сольового балансу у крові. Подібний процес відбувається під час занять спортом або в спеку, коли ви багато потієте. Однак подібне явище може пояснюватися і захворюваннями.
Наслідки вживання надто великої кількості води
Важливо запам’ятати: надмірне вживання води так само шкідливе, як її дефіцит. Внаслідок перенасичення рідиною ви можете зіткнутися з перегідрацією, що сприяє розвитку нестачі калію та натрію.
Щодня випиваючи більше рідини, ніж потрібно вашому організму, ви ризикуєте зіткнутися з такими негативними наслідками:
- набряки;
- підвищення тиску;
- головні болі;
- зниження імунітету;
- шлунково-кишкові інфекції (через розведення шлункового соку);
- розрідження крові та в результаті розвиток гіпонатріємії, що викликає сонливість, запаморочення та втрати свідомості;
- набряки мозку, легень та інші страшні захворювання (наслідки гіпонатріємії).
Немає єдиного універсального питного режиму для всіх. Кількість води, що вживається, розраховується індивідуально і залежить від багатьох факторів:
- статі, ваги, віку людини;
- фізичної активності;
- умов навколишнього середовища – температури та вологості;
- звичної кількості, якості та складу їжі;
- стану здоров’я, наявності захворювань, необхідності приймати медикаменти.
Орієнтир для розрахунку індивідуальної потреби організму у воді – 30 мл на 1 кг ваги для дорослої здорової людини.
Надлишок води може негативно вплинути на стан здоров’я. При надмірному споживанні рідини можуть виникнути проблеми із травленням, збільшується навантаження на нирки та серце.
Є люди, яким треба бути акуратним із споживанням води у великих кількостях та використовувати рекомендації щодо споживання рідини виключно за показаннями фахівців. Наприклад, при таких хронічних захворюваннях, як гіпертонія та ниркова недостатність, необхідно скоротити споживання рідини і чітко дотримуватися рекомендацій лікаря. Та й здоровим людям треба не забувати про здоровий глузд.
Що буде, якщо пити більше, ніж організм потребує? Надмірна кількість води:
- створює додаткове навантаження на нирки, що фільтрують воду, очищаючи її від домішок. Це призводить як до збоїв у їхній роботі, так і до підвищення артеріального тиску;
- вимиває з організму солі та мінерали, що призводить до розвитку різних захворювань;
- призводить до набряків м’яких тканин.