Про те, які напої можуть підвищувати рівень холестерину, ми знаємо більше. Звичайно, на першому місці стоїть алкоголь, особливо при вживанні його у досить великих кількостях і часто. Крім того, негативно можуть впливати різні солодкі газовані напої, жирні вершки у каві та коктейлях. У комбінації з нераціональним харчуванням та малою рухливістю, шкідливими звичками ці фактори можуть стимулювати підвищення «поганого» холестерину в крові.
Але є й ті напої, які можуть допомогти у зниженні рівня шкідливої сполуки, допомагаючи організму настроїти метаболізм на максимально здоровому рівні.
Скільки холестерину потрібно організму
Тільки приблизно 20% холестерину надходить із їжею, решту організм синтезує сам, у печінці. Ця речовина потрібна для того, щоб організм повноцінно працював, оновлювалися клітини, синтезувалися гормони, засвоювалися жирові сполуки.
Але важливо, щоб рівень холестерину підтримувався у межах. Підвищення показників – це привід для відвідування лікаря та проведення обстеження. Так, варто насторожитися, якщо вам ще немає і 40 років, а ваш загальний холестерин перевищує 8 ммоль/л або холестерин низької щільності, який ми зазвичай називаємо «шкідливим» більше 4,5-5 ммоль/л.
Щоб коригувати рівень цієї сполуки, потрібна зміна всього способу життя — корекція харчування на користь здоровішої, натуральної їжі, в якій зменшено вміст легких вуглеводів, насичених жирів, солі та цукру. Не менш важливе і регулярне навантаження – хоча б півгодини на день не менше 5 разів на тиждень варто приділяти різним вправам.
Найправильніший напій
Споживання достатньої кількості рідини важливе для підтримки водно-електролітного обміну, нормальної плинності крові та постачання тканин киснем та поживними компонентами. На тлі згущення крові при зневодненні підвищується ризик тромбозів. Якщо ж судинні стінки додатково пошкоджені за рахунок відкладень холестерину — проблема стає гострішою.
Тому важливим напоєм має стати звичайна питна вода. Вона не впливає на рівень холестерину безпосередньо, але допомагає підтримувати швидкість метаболізму та плинність крові. Є й низка напоїв, які можуть допомогти у нормалізації ліпідного обміну, захистити судини від впливу холестерину, підтримати печінку, яка є відповідальною за холестериновий обмін.
Відвар шипшини
Ця рослина має численні позитивні ефекти щодо організму. За рахунок вмісту у напої великої кількості вітаміну С, що має антиоксидантний ефект, можна захистити клітинні стінки від вільно-радикального пошкодження. Крім того, в літературі вказується, що антиоксиданти допомагають гальмувати ранні фази синтезу поганого холестерину, зменшуючи його кількість в крові. Плюс до цього у складі рослини містяться речовини, що допомагають підтримувати роботу печінки.
Гарбузовий сік з м’якоттю
Гарбуз – корисний овоч, а в соку з м’якоттю зберігається більшість його корисних властивостей. Насамперед, варто відзначити клітковину, яка допомагає у регуляції травлення, зв’язуванні проміжних продуктів метаболізму та надлишку харчового холестерину. Найменша його кількість надходитиме з їжі.
Крім того, такий склад містить вітаміни з антиоксидантними властивостями, особливо вітамін А. Він накопичується у печінці, стимулюючи метаболічні процеси, усуваючи дію вільних радикалів.
Сік чорноплідної горобини та напої з ним
Крім великої кількості антиоксидантів, чорноплідна горобина містить у своєму складі сполуки, що мають захисний ефект щодо судинних стінок. Також в окремих публікаціях були показані і позитивні ефекти цієї рослини щодо рівня ліпідів крові (у тому числі холестерину). Терпенові кислоти у складі соку рослини допомагають при хворобах серця, судин, позитивно впливають на властивості крові — нормалізують її в’язкість.
Натуральний томатний сік
Найголовніші властивості цього напою – вміст у ньому потужного антиоксиданту – лікопіну. Він допомагає у нормалізації рівня холестерину в крові, захищає судинні стінки, підтримує роботу печінки. Вплив на холестерин реалізується за рахунок гальмування процесу окислення низькощільних ліпопротеїнів – складових частин молекули “поганого” холестерину.
Зелений чай
У цьому напої багато катехінових сполук, які мають властивість гальмувати всмоктування харчового холестерину в кишечнику. Якщо вживати зелений чай через півгодини після їжі, він впливає на всмоктування ліпідних сполук, допомагаючи знижувати рівень «шкідливого» холестерину в плазмі. Крім того, активні речовини чаю стимулюють метаболізм, злегка підстьобуючи його за рахунок вмісту кофеїну.
Напої з цикорієм
Цю рослину багато експертів пропонують використовувати як більш здорову альтернативу кави. Порошок з цикорію має специфічний смак, його можна використовувати для приготування різних напоїв – гарячих та холодних. Серед основних біологічних ефектів рослини можна виділити судинорозширювальний, кроворозріджувальний та антиатерогенний (допомагає попереджати утворення бляшок холестерину на стінках судин). Крім того, він підтримує активність метаболізму у печінці.
Гранатовий сік
У складі рослини багато поліфенолів, антиоксидантів та вітамінів, мікроелементів, які захищають судинні стінки та знижують рівень системного запалення. Саме це явище вважають одним із провокаторів серцево-судинних патологій, діабету, порушень ліпідного, включаючи холестериновий, обміну.
Не лише пити
Лікарі попереджають — всі ці напої власними силами не можуть мати вираженого ефекту. Вони повинні виступати приємним, смачним доповненням до загальної програми боротьби з підвищеним холестерином, але ніяк не заміною вправ або корекції харчування. Тільки комплексний підхід і розумне поєднання корисних, здорових продуктів і напоїв з фізичною активністю, регулярним відвідуванням лікаря і захистом від стресу можуть мати позитивний ефект.
Варто додати ще й про вміст цукру у фруктових соках та солі в томатному. Вони суттєво знижують користь від подібних напоїв. Крім того, важливо нагадати – свіжі соки небажані людям із захворюваннями шлунка. На це також варто звернути увагу, щоб не завдати шкоди організму.