Субота, 23 Листопада

Ми уявляємо старість як зморшки на обличчі, в’ялість м’язів, проблеми із суглобами та «букет» хронічних хвороб. Але лише зовнішніми змінами процес старіння не обмежується. Усередині тіла відбуваються певні процеси, трансформації клітин, уповільнення метаболізму, запальні процеси, які має контролювати імунна система.

І вона теж «старіє», але не зовсім так, як ми вважаємо — її клітини не покриваються зморшками, вони не втрачають своєї активності, але літні хворіють важче і довше молодих, але пов’язано це не зі старістю імунітету, а з підвищенням на нього навантажень, появою нових завдань, яких не було раніше. Існує ряд неочевидних ознак того, що імунна система «здає» і її потрібно підтримати.

Як сивина – у всіх з’являється по-своєму

Точного часу, коли імунна система поступово починає здавати позиції — не визначено. Цей вік індивідуальний і пов’язаний із станом організму в цілому, раніше перенесеними хворобами, харчуванням та багато чим ще. Аналогічно появі сивого волосся, яке в деяких пробивається в 30 років, а в інших – в 60, активність імунних клітин і систем у всіх індивідуальна.

Серед очевидних ознак того, що імунна система старіє, можна виділити реакції на застуди і вакцинацію. Літнім людям потрібно більше часу, щоб упоратися навіть із банальним ГРВІ. У них важче можуть протікати грип або ковід, а для створення достатнього імунітету проти інфекцій за допомогою вакцин потрібно дві, а то й три дози препарату, хоча для молоді часом потрібне лише одне щеплення.

«Стариків» штормить

Здавалося б, при старінні процеси повинні ставати більш млявими, але щодо імунної системи не все так просто. У людей похилого віку частіше, ніж у молодості, виникає парадоксальна агресія імунітету проти інфекційних агентів. Так, при попаданні вірусів до тіла включається система вроджених імунних реакцій. Клітини включають механізм виробництва цитокінів – вони запускають процес запалення, необхідний для придушення ворога.

Але якщо людина молода, після того, як ворог оточений, цитокіни вимикаються імунними клітинами, які виробляють протизапальні речовини. З віком цей механізм страждає, і імунна система продовжує гризти власні тканини, формуючи цитокіновий шторм.

Хвороби, пов’язані на системному запаленні

Поява хронічних хвороб, хоч би як парадоксально це звучало — це не причина старіння імунної системи, а її наслідок. Якщо «роздратований» старий імунітет періодично видає цитокіни та інші речовини, що запалюють тканини, ми поступово набуваємо проблем серця і судин, діабет 2-го типу, пухлинні патології та нейродегенеративні процеси.  

Так, ми самі підштовхуємо імунну систему до наближення старості – шкідливі звички, зайва вага, постійні стреси, малорухливість – саме вони подразнюють і додатково стимулюють імунні клітини, що старіють. Підсліпуваті й літні, вони погано розрізняють «своїх і чужих», нападаючи свої клітини.

Навіть бляшки атеросклерозу в судинах пов’язують із системним запаленням. Ними тіло заліплює ті місця, де тканини «покусав» власний імунітет.

Резервістів мало, а «старі» вже не ті

У молодих людей багато Т-клітин, які ще нічого не навчені — це новобранці, які ще мають ознайомитися з ворогом. Тому вони активно навчаються, наприклад, під час введення вакцин. І потім утворюють активну групу боротьби з небезпечними хворобами. У людей похилого віку реакції на вакцини, та й на самі інфекції, можуть бути млявими.

Це з тим, що лімфоцитів-новобранців майже немає, а ті «досвідчені» лімфоцити, які брали участь у боротьбі з вірусами багато років тому, пам’ятають події погано, але плодять собі подібних. У результаті організм реагує на інфекції слабо, ліниво і малоефективно. Літні гірше переносять будь-яку хворобу – навіть застуду.

Провали в пам’яті та сухість шкіри

Зовсім начебто мало пов’язані ознаки зниження імунітету — це постійне відчуття млявості, слабкості та поступові проблеми з пам’яттю. Це стан, який провокує стрес, що виснажує імунну систему, або проблеми в роботі щитовидної залози. Гормони цієї залози – це свого роду служба постачання, яка живить імунні клітини. Можна додати сюди ще й набір ваги – це ще одна ознака старіння імунітету.

Також вчені висувають як ознаки старіння імунної системи:

  1. Розвиток раптової алергії на продукти, ліки чи інші речовини, які раніше переносилися цілком прихильно.
  2. Загострення герпесної інфекції більше 3-4 разів на рік.
  3. Випадання волосся на обличчі та тілі.
  4. Сухість шкіри, особливо в області ліктів та колін.
  5. Непереносимість певних видів їжі.

Всі ці ознаки разом можуть вказувати на те, що ваша імунна система старіє і вам варто уважніше ставитись до свого здоров’я.

Exit mobile version