Цілком відновити здоров’я суглобів, якщо у вас остеоартроз (остеоартрит) неможливо, ця хвороба невиліковна, але на початкових стадіях захворювання цілком реально полегшити стан.
Лікарі радять насамперед схуднути, щоб знизити навантаження на суглоби, не забувати про вправи – найкраще підходять плавання, ходьба та їзда на велосипеді, фізіотерапія та дотримання дієти. Це дозволить обходитися без знеболювальних при остеоартрозі та зберегти високу якість життя.
Хвороба не лише літніх
Що ж треба їсти і які продукти вибирати насамперед при болю у суглобах? Поради дають спортивний лікар, ортопед Хельге Ріпенхоф та дієтолог, кухар Хольгер Стромберг, автори книги про рецепти та вправи при артрозі та болі в суглобах, пише німецьке видання Focus.
– Це захворювання вражає не лише літніх людей, – каже Хольгер Стромберг. — У мене діагностували артроз у молодому віці. Але спочатку я довго страждав від болю. Тільки коли стало неможливо терпіти, я пішов до лікаря. На жаль, артроз вже зруйнував стегно, і мені довелося встановлювати новий кульшовий суглоб. Зараз я роблю все можливе, щоби проблема не повторилася.
– Тільки поєднання вправ та правильної дієти може призвести до довгострокового успіху при остеоартрозі, – упевнений і лікар-ортопед Хельге Ріпенхоф.
Що прибрати з раціону
Прості рекомендації експертів – при остеоартрозі уникайте продуктів, що містять речовини, які викликають запалення в організмі. До них відносяться:
- м’ясо,
- яйця,
- молочні продукти.
– Також можуть посилити процес запалення цукор, продукти із пшениці та алкоголь, – кажуть фахівці.
Не варто захоплюватись і бобовими, стверджують експерти.
– Бобові містять фітинову кислоту, яка також може бути пов’язана із запаленням, – кажуть лікар та дієтолог. — Проте навіть ці продукти можна зробити корисними. Наприклад, бобові попередньо перед приготуванням треба відмочувати.
Що їсти, щоб не боліли суглоби
Важливо додати до раціону фрукти, овочі, спеції, трави та олії, які містять натуральні протизапальні речовини, радять експерти.
- Вітамін С (багато у вишні, сухій кінзі, болгарському перці, шипшині).
- Вітамін Е (оливкова олія, горіхи та насіння – фундук, насіння гарбуза, соняшнику, мигдаль).
- Поліфеноли (містяться у червоних та синіх фруктах та ягодах).
- Каротиноїди (червоні та жовті овочі та фрукти, гарбуз, шпинат).
- Куркумин (куркума).
- Капсаицин (чили, паприка).
- Галактоліпіди (шипшина).
- Омега-3 жирні кислоти (лляна олія, конопляна олія, волоські горіхи, жирна морська риба).
- Сульфіди (часник, цибуля).
- Мінерали та мікроелементи, такі як магній, цинк, залізо, селен (цілісне зерно, темний какао-порошок, темно-зелені листові овочі, такі як мангольд, листовий буряк).