Всі ми знаємо, що солона їжа провокує спрагу і веде до набряку. Аналогічно і з алкоголем, особливо якщо це поєднання пива із солоною рибою, чіпсами, горішками. Але окрім цих, найбільш очевидних продуктів, є й безліч інших, цілком традиційних і, здавалося б, невинних страв та їх поєднань, які здатні затримувати воду у тканинах. І відбувається це не тільки через сіль, винуватцями можуть бути цукор і навіть сама вода, точніше — її нестача, якщо ви дуже мало п’єте.
Чому їжа притягує воду
Тут все просто: якщо у складі певної їжі чи напою містяться осмотично активні речовини, які притягують на себе воду, буде набряк. Якщо концентрація цих речовин у плазмі, міжклітинній рідині чи клітинах підвищена, то в ці тканини «притягується» вода — щоб розбавити концентрацію. Рідина там утримується деякий час та провокує пастозність тканин. Так називають прихований набряк, який можна помітити лише за змінами тканин.
Якщо ж виникають проблеми зі здоров’ям — страждають лімфатична система, серце, судини або нирки, печінка, — можуть виникати досить сильні набряки. Вони можуть бути на обличчі та шиї, на кистях і стопах, гомілках, в ділянці живота.
Якщо ви хочете боротися з набряками, варто звернути увагу на свій раціон, скорочуючи до мінімуму низку продуктів та страв.
Оселедець, мариновані огірки та солона капуста
Різні види солоної риби – морської, річкової, яка приготовлена з використанням високої кількості солі, – провокують затримку рідини в організмі.
Крім того, до набряків можуть призводити різні види домашніх консервів, приготованих з використанням маринадів, до яких додають сіль (і цукор, до речі, теж). Сюди відносять мариновані помідори та огірки, гриби, різні види закруток. Затримують рідину і квашені бочкові овочі, оскільки в них також додають сіль.
Соуси та заправки
Кетчуп, майонез, соєвий соус, гірчиця – всі ці соуси містять велику кількість солі та цукру. Обидві ці речовини активно затримують воду в тканинах. Особливо багато осмотично-активних речовин містять магазинні продукти.
Додатково промислові продукти включають велику кількість «харчової хімії», яка також може сприяти затримці рідини в тканинах.
Хліб та булочки
У різних видах хліба та випічки можна виділити досить багато різних компонентів, які можуть призводити до різних зрушень у метаболізмі. Підвищення в тканинах рівня натрію або глюкози деяких інших іонів може сприяти затримці рідини.
Якщо ви їсте білий хліб, здобні булочки ввечері, то вранці можна відзначити легку набряклість рук або ніг або відзначити збільшення ваги на 1-2 кг. Якщо це магазинні продукти, у них нерідко буває багато прихованої солі, цукру та інших компонентів.
Молоко, кефір та вершки
Молоко та різні молочні продукти, включаючи кефіри та йогурти, за рахунок вмісту в них фосфатів, кальцію, молочної кислоти та інших компонентів можуть призводити до затримки рідини в тканинах та пухкості тіла. Про цю властивість молочних продуктів добре знають люди, які професійно займаються спортом, — вони під час підготовки до відповідальних змагань, коли проходять «сушіння» тіла, відмовляються від сиру, молока, кефіру. Особливо від деяких видів твердого сиру, оскільки це досить жирний та солоний продукт. До речі, звичка вживати склянку кефіру на ніч іноді може вести до неприємного ранкового симптому – легкої набряклості.
Фрукти
Будь-які види солодких фруктів, які містять високу концентрацію глюкози або фруктози, можуть призводити не тільки до набору ваги, якщо вживати їх у великому обсязі, але і до затримки в тканинах рідини. Крім того, додатково виникають здуття живота та метеоризм, оскільки надлишок цукру досягає товстої кишки, де їм із задоволенням ласують бактерії, виділяючи надлишок вуглекислого газу.
До речі, затримка рідини через сіль усувається набагато легше. Для цього достатньо припинити прийом солоних продуктів та більше пити звичайної води. А от набряклість через солодке усувається складніше. Частина глюкози перетворюється на жирові клітини, між якими вода замикається надійніше, ніж у інших частинах тіла.