Світ складається з багатьох звуків — деякі з них стали настільки звичними, що ми вже не звертаємо на них уваги. Але те, що ми чуємо, може суттєво вплинути на наше здоров’я. І йдеться зовсім не про неприємні звуки: такі як сильний скрип чи крик, наприклад.
Виявляється, тригером здатна послужити звичне багатьом довкілля. Дослідники з Інституту імені Макса Планка та Університетського медичного центру Гамбург-Еппендорф дійшли висновку: шум автомагістралі, машин, автобусів, більшість звуків, що видають дорога та транспорт, можуть суттєво вплинути на психіку. Результати дослідження опубліковано у журналі Scientific Reports.
Вчені провели експеримент, у якому взяли участь 295 людей. У всіх добровольців була діагностована депресія або вони страждали від тривожного розладу. Кожен учасник протягом 6 хвилин слухав запис, на якому був лише дорожній шум: звуки машин, автобусів, що проїжджають, монотонний гул коліс. Потім вчені попросили добровольців заповнити спеціальні анкети, в яких потрібно було оцінити своє самопочуття (на аналогічні запитання учасники відповіли до експерименту).
Шум дороги та машин посилив відчуття тривоги, люди стали почуватися гірше , настрій різко впав. Ці звуки людський мозок, швидше за все, сприймає як загрозу, тому добровольці мали таку реакцію, припустили дослідники.
Але є й добрі новини: спів птахів здатний зменшити почуття тривоги і допомогти швидше впоратися з депресією. Ці ж 295 людей послухали щебетання птахів — ефект був вражаючий. У учасників дослідження відразу ж покращився настрій, вони заявили, що тривога почала менше їх турбувати, а негативні емоції відійшли на другий план.
Звичайно, міському жителю проблематично щодня насолоджуватися співом птахів. Але ж можна послухати їхній щебет онлайн — достатньо мати доступ до Інтернету та навушники. Спробуйте розслабитися і включити звуки природи хоча б на 10 хвилин ефект не змусить себе чекати. Лікувальну дію також має класична музика.