Поганий стан пародонту (тканини, що оточують зуб) і втрата зубів можуть підвищувати ризик деменції. Такого висновку дійшли вчені з Університету Східної Фінляндії, які проаналізували 47 релевантних досліджень, які проводилися раніше.
Фінські дослідники з’ясували, що пародонтит та втрата зубів можуть бути пов’язані зі зниженням когнітивних функцій на 23 відсотки, а також підвищувати ризик розвитку деменції на 21 відсоток. Тільки втрата зубів підвищувала ризик недоумства на 13 відсотків.
У той самий час вчені зізнаються, що отримані ними докази поки що не можна вважати однозначними, тому дослідження у цьому напрямі слід продовжити. За їхніми даними, на той самий пародонтит, який у важких випадках призводить до втрати зубів, страждає близько 10-15 відсотків дорослих по всьому світу.
«З клінічної точки зору наші результати наголошують на важливості моніторингу та лікування пародонтального здоров’я в контексті профілактики деменції. Хоча наявних даних ще недостатньо, щоб вказати чіткі способи раннього виявлення тих, хто ризикує, і найбільш ефективні заходи, які здатні запобігти погіршенню когнітивних функцій», — кажуть автори роботи, результати якої були опубліковані у Журналі Американського товариства геріатрії.
10 помилок при чищенні зубів
Багато хто звик ставитися до карієсу як до чогось не такого важливого і небезпечного. Однак відомо, наприклад, що бактерії, що накопичуються в каріозних зубах і зубному нальоті, можуть провокувати хвороби ШКТ та лор-органів. Але не тільки. Запущений карієс може загрожувати і серйознішими наслідками — аж до онкологічних та аутоімунних захворювань. Постійне запалення в роті може також призводити до бактеріального ендокардиту – набутої вади серця, гнійних запалень м’яких тканин.
Тому важливо не лише регулярно ходити до стоматолога, а й не забувати щодня чистити зуби. Головне робити це правильно. Назвнаі найчастіші помилки, яких ми припускаємося при чищенні зубів.
- Чистимо зуби менше двох разів на день;
- Використовуємо ополіскувач замість чищення зубів його слід використовувати після їжі або після чищення, але не замість;
- Чистимо зуби до сніданку – правильніше робити це після їжі;
- Чистимо зуби занадто швидко. Якщо це робити за правилами, може знадобитися близько 15-20 хвилин — на це здатні не всі. У такому разі спробуйте електричні щітки, які скорочують потрібний час до двох хвилин;
- Використовуємо неправильні щітки. Наприклад, якщо немає захворювань пародонту, рекомендують купувати щітки середньої твердості. А при встановлених протезних конструкціях краще підійде іригатор;
- Використовуємо неправильну пасту. Пасти бувають гігієнічні та лікувально-профілактичні (наприклад, з додаванням «десенситайзера» для зниження чутливості зубів або з антисептиком, ферментами), і краще, якщо підібрати потрібну вам допоможе гігієніст.
- Рідко міняємо щітки – це треба робити не рідше ніж раз на 3 місяці;
- Використовуємо зубний порошок – такий абразивний засіб може залишити подряпини на емалі;
- Рідко ходимо до гігієніста. За словами стоматологів, професійне чищення зубів будь-якій людині треба виконувати раз на півроку.
- Не стежимо, як чистять зуби наші діти. Дитина зможе самостійно чистити зуби, коли у неї сформується стійкий почерк – тобто не раніше 8-9 років. Почерк говорить про те, що вона вже має навички дрібної моторики і можна подумати про зняття батьківського контролю.