Неділя, 10 Листопада

Ми позіхаємо у задушливому приміщенні, від втоми, після емоційного та фізичного перенапруги. І зазвичай не надаємо цьому значення. Але чи такий нешкідливий цей процес чи позіхання може бути ознакою неполадок в організмі?

Якщо напади позіхання виникають часто без особливих причин (нестача кисню, поганий сон, сильне перенапруга), то варто стурбуватися. Це може казати про розвиток деяких захворювань

1. Цукровий діабет

Якщо ви відчуваєте постійну втому та нестачу сил, значить, є нестача енергії. При діабеті глюкоза, що надходить в організм із їжею, не засвоюється клітинами. Як результат – їм не вистачає енергії. Виникають слабкість та сонливість. Щоб виключити цукровий діабет із можливих причин частого позіхання, необхідно пройти дослідження толерантності до глюкози, здати аналіз на глікований гемоглобін та рівень глюкози у крові.

2. Синдром нічного апное

Апное уві сні – це стан, при якому людина на якийсь час перестає дихати. Таке часто зустрічається у тих, хто схильний до хропіння. Іноді дихання припиняється майже хвилину. При цьому кисень не надходить в організм, і виникає кисневе голодування, насамперед клітин мозку. Сама по собі така затримка не несе загрози, але через мікропробудження під час нападу апное протягом тривалого часу може розвинутись низка захворювань.

Через збої в нічному відпочинку погіршуються самопочуття і якість життя, а втома, що накопичилася, у свою чергу, викликає позіхання. У людей з апное вищий ризик розвитку серцево-судинних захворювань, дихальних патологій, метаболічного синдрому (один із типів ожиріння). Щоб оцінити якість сну, лікарі рекомендують пройти комплексне обстеження: здати загальний аналіз крові, сечі, біохімію крові, зробити ліпідограму (рівень жирів у крові).

3. Низький тиск

При зниженому тиску кров недостатньо добре доставляє кисень до тканин та органів, через що організм намагається позіханням компенсувати цей недолік. Різке зниження артеріального тиску може бути ознакою захворювань нервової системи, судин, серцевої недостатності. Проте панікувати не варто.

Для частини населення знижений тиск – нормальний стан. Якщо тиск завжди був низьким, можливо це просто індивідуальна особливість. Однак слід виключити ризики можливих захворювань.

При гіпотонії обов’язковий перелік аналізів та тестів включає: клінічний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, ліпідограму, рівень електролітів у крові, гормони щитовидної залози.

4. Анемія

Слабкість, нестача сил, сонливість, проблеми із запам’ятовуванням, почуття задухи у приміщенні можуть бути ознаками анемії – нестачі червоних клітин крові або гемоглобіну (білка, що переносить кисень). Такий стан призводить до розвитку кисневого голодування. Тому, як і у разі низького тиску, організм намагається компенсувати це. Обов’язкове дослідження при підозрі на анемію – клінічний аналіз крові з лейкоцитарною формулою.

5. Захворювання серця та легень

Задишка, хронічний кашель або часте «покашлювання», почуття тяжкості в грудній клітці, біль за грудиною можуть вказувати на проблеми із серцем або легень. Уповільнення серцевого ритму, своєю чергою, здатне викликати частий позіхання. І якщо вчасно не діагностувати ці захворювання, вони можуть призвести до тяжких наслідків та значного зниження якості життя. Обов’язковий перелік аналізів та тестів для контролю серцево-судинної системи включає: клінічний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, ліпідограму, біохімічний аналіз крові, рівень електролітів у крові.

Важливо! Позіхання самепо собі не може вказувати на конкретне захворювання, але це привід уважніше поставитися до здоров’я та звернутися до лікаря. Швидше за все, достатньо буде більше відпочивати та краще провітрювати приміщення. Якщо потрібно виключити серйозніші причини, у цьому допоможе спеціаліст.

Exit mobile version