П’ятниця, 22 Листопада

«Цукор — біла смерть», «Сіль — біла отрута». Хто не чув ці твердження? Нерідко можна прочитати чергову пораду повністю відмовитися від солі: потрібна організму кількість є у продуктах, а коли ми досолюємо – отримуємо надлишок в організмі. Чи все так однозначно? Ви впевнені, що цілком прісне життя корисне для здоров’я?

Розбираємось, до чого призводить повна відмова від солі. І яку її кількість за добу рекомендують приймати фахівці.

Чому шкідливий надлишок солі

Отже, давайте згадаємо, за що так кошмарять сіль. Чому лікарі та дієтологи радять деяким пацієнтам обмежити її кількість? Напевно, ви пам’ятаєте, що кухонна сіль переважно складається з хлориду натрію. Чим загрожує його надлишок?

Затримка рідини та застій лімфи

Саме “зайва” кількість натрію в організмі призводить до застою лімфи, що нерідко викликає затримку рідини в тканинах. А це загрожує набряками, нерідко — внутрішнім. 

Зайва рідина у жировій тканині

Найнеприємніше, що до накопичення зайвої рідини особливо схильна жирова тканина, якої багато хто з нас відчайдушно намагається позбутися. Тому людям, які активно солять їжу, так важко позбутися зайвої ваги. До речі, і целюліту, зокрема.

Сіль посилює апетит 

Сіль – це смакова добавка, підсилювач смаку, який розганяє апетит. Посоливши їжу, ви ризикуєте з’їсти набагато більше належної вам норми. Якщо у вас чудовий метаболізм, для вас ця новина не така вже й важлива. Але людям, що позбавляються від зайвої ваги, сіль може сильно перешкодити у досягненні мети.

І дає навантаження на нирки

Надлишок солі дає додаткове навантаження на нирки. Адже саме вони працюють над тим, щоб вивести рідину з організму, а сіль якраз її накопичує і затримує. 

Навантаження на серцево-судинну систему 

Ще одна, доведена властивість солі. Надлишок натрію призводить до втрати інших, життєво важливих елементів: калію, магнію та кальцію, які необхідні для нормальної роботи серцево-судинної системи. 

Збільшення рідини в організмі може призвести до звуження судин і підвищення артеріального тиску. Через звуження судин і капілярів людину можуть почати мучити головні болі… Тому гіпертонікам і рекомендують знизити вживання солі.

Накопичуються токсини в організмі

Надлишок солі в організмі повільно, але призводить до порушення обміну речовин, накопичення токсинів в організмі. Власне, все це починає відбиватися і на нашому зовнішньому вигляді: волосся і нігті стають ламким, а шкіра виглядає блідою і стає сухою. 

Навіщо сіль потрібна організму

Напевно, у вас є знайомі або близькі люди, які або не солять їжу, або солять зовсім мало. Та й ви самі, напевно, не раз замислювалися: а може, варто повністю перейти на дієту без солі?

Організм не може сам виробляти натрій

Проте сіль нашому організму потрібна. Ні, не так. Дуже потрібна. Вся справа в тому, що, на відміну від деяких інших елементів, наш організм самостійно виробляти її не може.

Натрій регулює водно-сольовий баланс

Саме натрій – найважливіший елемент для клітинного обміну. Він підтримує на оптимальному рівні внутрішньоклітинний тиск, а також водно-сольовий баланс. 

І роботу нервової системи

Не треба недооцінювати значущість натрію для нормальної роботи організму людини. Зверніть увагу: натрій регулює діяльність нервової системи, тобто при нестачі цього елемента можливі збої в її роботі.

Хлор допомагає перетравлювати їжу

Хлор, який перебуває у складі кухонної солі, теж життєво необхідна речовина. Він бере участь у процесах перетравлення їжі: хлор необхідний синтезу соляної кислоти, що дозволяє організму повноцінно перетравлювати білки. А ще цей елемент також важливий для водного та кислотно-лужного балансів.

До чого призведе повна відмова від солі

До зневоднення

Дефіцит солі може призвести до зворотного ефекту – зневоднення організму. Особливо це можуть відчути люди, які активно займаються у спортзалі, багато працюють фізично, ходять чи бігають. 

Справа в тому, що при фізичних навантаженнях людина втрачає з потом рідину разом із сіллю. А коли п’є після таких навантажень, вода, фактично вимиває натрій, що залишився, з клітин організму. Але щоб затримати воду, організму, якраз і потрібен натрій. Виходить порочне коло.

Можливі м’язова слабкість та судоми

Нагадаємо, що натрій бере участь не тільки в процесах регулювання водного та кислотно-лужного балансу. Він також необхідний організму для передачі нейронних імпульсів і скорочення м’язів. Якщо ви повністю відмовитеся від солі, це може призвести до виникнення м’язової слабкості та судом.

Зниження апетиту та нудота

А тут вже мова йде про дефіцит хлору, який, як ми вже зауважили, бере участь у процесах травлення. Прісне життя нерідко призводить до погіршення апетиту, порушення травлення та хронічної нудоти.

Падіння тиску і непритомність

Високий тиск – небезпечний стан. Але хто сказав, що низький тиск – це добре? Потрібно знати, що дефіцит іонів натрію може призвести до падіння артеріального тиску. А це загрожує запамороченнями і непритомністю (особливо для людей, схильних до гіпотонії). 

Скільки солі потрібно з’їдати за добу

За розрахунками фахівців, добова потреба дорослої людини в натрії – 1,3-1,6 г, така кількість цього елемента міститься приблизно в 3-4 грамах кухонної солі. Це трохи більше половини чайної ложки. 

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує з’їдати щодня трохи більше 5 грамів солі. Але потрібно враховувати, що багато натуральних продуктів містять чимало солі: морська риба, водорості, мідії, селера, яйця, буряк, кріп, м’ясо. Чимало солі виробники додають у консерви, мариновані продукти, ковбаси, сири, томатну пасту та кетчупи, та кондитерські вироби.

Exit mobile version