Вівторок, 24 Вересня

Овочі необхідно їсти щодня – це джерело клітковини. Але що робити, якщо брокколі, шпинат, спаржа та й огірки-помідори не в сезон уже не по кишені?

Дієтологи радять не забувати і про інші корисні та смачні овочі, які доступні кожному. Наприклад, морква, білокачанна капуста (особливо квашена), зелена та біла редька (дайкон) та, звичайно, буряк. У ньому містяться клітковина, марганець, залізо, вітаміни А і С, кальцій, фосфор та антиоксиданти.

Що ж буде з організмом, якщо їсти буряк щодня?

Зменшиться тиск

У цьому допомагає калій, що міститься в коренеплоді, і корисні нітрати. Потрапляючи всередину артерій, вони сприяють розширенню судин та покращують кровообіг. Цей процес називається вазодилатацією – завдяки йому серцю не доводиться працювати так старанно, щоб забезпечити нормальну циркуляцію крові в організмі.

Дуже корисний для гіпертоніків буряковий сік, розведений з водою в пропорції один до одного – наприклад, до 50 мл соку треба додати 50 мл води. Причому вплив бурякового соку на артеріальний тиск зберігається до трьох місяців після припинення його вживання, рекомендує дієтолог Шеннон Вестерн. Важливо знати, що буряковий сік корисний далеко не всім і має низку протипоказань.

Нормалізує роботу кишечника

Буряк містить специфічні волокна, які живлять мікробіом – вони діють як пребіотики. Тобто покращують стан кишечника, збільшуючи кількість та різноманітність корисних бактерій.

Буряк дуже корисний для кишечника. Він містить пектини, які живлять хороші бактерії, а також беталаїни та феноли, які сприяють зменшенню запалення. І, до речі, не варто переживати, якщо буряк забарвлює ваш кал і сечу в червоний колір, це пов’язано з бетацианинами, червоними пігментами. Це абсолютно нешкідливо і не свідчить про жодні проблеми зі здоров’ям.

Може викликати діарею

Буряк відомий своєю послаблюючою дією, тому з вживанням його у великих кількостях кожен день і тим більше натще варто бути обережними. Особливо небезпечний у цьому значенні сік буряків. Органічні кислоти та активні сполуки свіжого соку посилюють перистальтику та можуть спровокувати кишкову кольку та різкий викид жовчі в кишку. 

Поліпшиться робота печінки

Буряк підтримує роботу головного органу-фільтра нашого організму завдяки беталаїнам, що містяться в ньому. Вони збільшують вироблення антиоксиданту глутатіону, необхідного для роботи печінки. Він допомагає у боротьбі зі старінням та профілактує ожиріння печінки.

Виведе токсини

Пектини у складі буряків допомагають у зв’язуванні та виводити токсичні продукти метаболізму, що утворюються в кишечнику. Також пектини можуть допомогти і у зв’язуванні “поганого” холестерину.

Поліпшиться зір

Вчені назвали ще одну корисну властивість буряків. Вони можуть знижувати ризик втрати зору у людей похилого віку. Тестували коренеплід на 2 тисячах добровольців упродовж п’ятнадцяти років. У тих, хто регулярно їв буряки, ризик розвитку дегенерації жовтої плями (макулодистрофії) знизився на 35 відсотків.

Підвищить цукор у крові

Буряк краще не їсти тим, хто стежить за рівнем цукру, і діабетикам. Він здатний різко підвищити рівень глюкози у крові.

Якщо дуже хочеться цього овочу, краще їсти його невеликими порціями протягом дня, а не відразу миску салату за один присід.

Буряк не можна їсти тим, хто має на цей овоч алергію. Протипоказаний також буряк пацієнтам із сечокам’яною та жовчнокам’яною хворобою. А ще у буряках є сахароза. Тому діабетикам вживати в їжу цей овоч шкідливо.

Exit mobile version