П’ятниця, 20 Вересня

Шнобелівська премія — це пародія на нобелівську, яку вручають з 1991 року за досягнення, які «спочатку змушують людей сміятися, а потім задуматися».

Медична премія

Польські вчені довели, що при проведенні «токсичної хіміотерапії» у пацієнтів буде менше побічних ефектів, якщо один із компонентів лікування замінити на морозиво.

У онкохворих, що проходять хіміо-і променеву терапію, може розвинутись мукозит, коли з’являються виразки в роті, яснах і язиці, складнощі при ковтанні. Це відбувається тому, що лікування руйнує епітеліальні клітини, що вистилають шлунково-кишковий тракт, що робить їх уразливими для інфекції. 

Вчені провели експеримент за участю 74 онкопацієнтів. Кріотерапія включала три дози морозива. Пацієнтам було рекомендовано їсти його повільно. В результаті виявилося, що лише у 28,85% пацієнтів, які пройшли кріотерапію морозивом, розвинувся мукозит, порівняно з 59%, які не їли морозива.

Кардіологи вивчали закоханих

У 2022 році Шнобелівську премію з прикладної кардіології здобули голландці. Група вчених з’ясувала, що в пар, які зустрічаються вперше і відчувають потяг один до одного, синхронізується серцебиття.

В експерименті брали участь 140 людей. Їх вводили по двоє в кабінку для побачень — вони сиділи один навпроти одного, розділені перегородкою. Бар’єр опускали на три секунди, щоб пари могли подивитися один на одного, а потім ще двічі. Після цього люди вирішували, чи хочуть вони піти на побачення з цією людиною чи зустрітися з іншими учасниками експерименту.

Наприкінці «побачення наосліп» 34% жінок та 53% чоловіків висловили бажання другого побачення зі своїм партнером, але це почуття було взаємним лише у 17% випадкових пар. 

Вчені з’ясували, що ті, хто зійшовся у виборі, збігаються і за ритмом серцебиття, а ось їхні посмішки, сміх, погляд чи вербальні сигнали не синхронізовані.

Премія з біології

Її отримали бразильські вчені за вивчення того, як впливає запор на перспективи спарювання скорпіонів. Виявляється, деякі види скорпіонів (Ananteris balzani) при загрозі життю так само як ящірки жертвують своїм хвостом, але через особливості анатомії кровоносна і травна системи тварин перестають функціонувати. 

Це унеможливлює для скорпіонів випорожнюватися. Так що тварина приносить цю героїчну жертву, щоб вижити після атаки хижака, але за кілька місяців помирає від сильного закрепу. 

Автори дослідження з’ясували, що навіть після скидання хвоста скорпіони все ще можуть активно добувати корм і тікати від хижаків — тобто полювати на потенційних партнерів і навіть виробляти потомство, перш ніж неминуче померти від запору. 

Інші Шнобелівські премії-2022

Премію миру отримали китайські вчені за розробку алгоритму, який допомагає пліткарям вирішувати, коли говорити правду, а коли брехати.

Премію з економіки вручили вченим із Італії за математичне пояснення того, чому успіху найчастіше досягають не найталановитіші люди, а найщасливіші.

Японці вирахували оптимальний спосіб повернути ручку. Вони дійшли висновку, що чим більше ручка, тим більше пальців буде потрібно для цього.

Премію з техніки безпеки дали шведу Магнусу Генсу за розробку манекена лося для краш-тестів автомобілів – щоб збільшити виживання пасажирів машини, що зіткнулася з дикою твариною на дорозі.

Премію з фізики здобули китайці. Вони спробували зрозуміти, як каченятам вдається плавати строєм – строго за своєю мамою-качкою.

Премію з історії мистецтва отримали німці за їхнє дослідження малюнків на стародавній кераміці майя, де є різні сцени з клізмами. Вчені вважають, що давні майя використовували п’яні клізми в ритуальному контексті. Примітно, що дослідження було проведено ще 1986 року.

Exit mobile version