Понеділок, 25 Листопада

Траплялося у багатьох: чекаєш відпустки, готуєшся, плануєш, але, як тільки відпрацьовуєш останній день і видихаєш, тут же хворієш. І добре, якщо нездужання триває недовго, але, буває, у відпустці доводиться брати повноцінний лікарняний, щоби не втрачати дні.

Такий «синдром відпочиваючого» може траплятися не лише з фізичних, а й з психологічних причин.

Причини захворіти у відпустці

Причин нездужання у відпустці може бути кілька. Крім очевидної — зміна кліматичної зони та умов довкілля, які можуть призвести до акліматизації, — існують ще й інші.

1. Різка зміна режиму

Пізні підйоми, пізні прийоми їжі можуть порушити внутрішні біоритми організму. Зокрема, перехід від активної роботи до розслаблення сприймається організмом як стрес та веде до збою імунітету.

2. Перфекціонізм та трудоголізм

Нерідко, прагнучи завершити робочий проект перед відпусткою, ми мобілізуємося і беремо в кредит сили в організму. Адреналін та кортизол посилюють концентрацію та захисні функції організму, допомагаючи впоратися з великим обсягом роботи. Але як тільки вони перестають вироблятися в таких кількостях, людина стає схильна до вірусів та інфекцій.

Згодний із цим поясненням і психологи.

На роботі ніколи хворіти, треба здати план до відпустки, не можна підвести начальника. А організм у цей час витрачає останні резервні ресурси. І коли настає час довгоочікуваної відпустки, відбувається збій та починаються хвороби. Є ще одна психологічна причина відпускної хвороби – вторинна вигода.

Вторинна вигода

Багато хто з дитинства звик таким чином отримувати бажане — прикинутися хворим і не йти до школи, захворіти та отримати кохання та ласку від батьків. Найчастіше це бажання належить нашій підсвідомості та погано усвідомлюється самою людиною.

Як у вас відбувається відпустка? Чи потрібно довго перебувати за кермом автомобіля чи переносити важкий переліт, проходити акліматизацію, організовувати проживання, розваги, екскурсії, щоб максимально реалізувати щодня відпочинку? Ось би залишитися вдома одному і просто виспатись! Але ж це неправильний відпочинок? Тут підсвідомо і з’являється рішення: якщо захворіти, можна отримати бажане, на законних підставах нічого не вирішувати і дозволити собі бути непродуктивним, просто побути слабким і отримати турботу.

Тому так важливо вчитися слухати свій організм та свої справжні бажання. Якщо відчуваєте, що втомилися, постарайтеся знайти спосіб відпочити, викроїти дні для розвантаження своєї нервової системи.

Як запобігти відпускній хворобі?

  • Плануйте відпустку заздалегідь, щоб не створювати собі авральний режим „все встигнути до відпустки“, та не робіть відпустку надто насиченою. Залишіть час для відпочинку та розслаблення.
  • Перед відпусткою почніть змінювати режим дня, щоб адаптуватися до нових умов. Наприклад, якщо ви плануєте їхати до іншого часового поясу, почніть заздалегідь змінювати час сну.
  • Під час відпустки слідкуйте за своїм харчуванням, не забувайте пити воду і намагайтеся не перевтомлюватись.
  • Зменшіть очікування від відпустки. Зрозумійте, що ідеального відпочинку не існує і деякі події, такі як затримка рейсу, від нас не залежать.
  • Постарайтеся не планувати важливих справ на перші дні після повернення з відпустки. Дайте собі час адаптуватися та увійти до робочого ритму.
Exit mobile version