Полуниця (лат. Fragaria) є членом сімейства троянд (розоцвітих) і одним з найпопулярніших ягідних фруктів у світі. Існує більше 10 видів Fragaria, які відрізняються за смаком, розміром і текстурою, але всі вони мають однакову характерну форму серця, червону м’якоть і шерсть з насінням. Полуниця насправді не є фруктом, оскільки вона несе своє насіння зовні і розвиває бігунки, які утворюють коріння і рослину-клон.
Порція полуниці вагою 80 г забезпечує:
- 26 ккал/101 кДж
- 0,6 г білка
- 0,2 г жиру
- 6 г вуглеводів
- 1,6 г клітковини
- 136 мг калію
- 49 мкг фолієвої кислоти
- 46 мг віт С
Які 5 головних переваг полуниці для здоров’я?
- Підтримує здоров’я серця. Полуниця багата різнокольоровими пігментами, які мають захисну дію – вважають, що ці антоціанідини мають ряд потенційних переваг для здоров’я, включаючи профілактику запальних станів і серцевих захворювань. Спостережні дослідження, здається, пов’язують регулярне вживання ягід з меншою кількістю смертей, пов’язаних з серцем.
- Регулює рівень цукру в крові. Споживання полуниці уповільнює перетравлення глюкози та пом’якшує використання інсуліну, особливо коли її їдять разом із їжею з високим вмістом вуглеводів. Саме барвисті антоціани діють на цей ефект.
- Корисна для хворих на цукровий діабет 2 типу. Полуниця містить захисні рослинні сполуки, які називаються поліфенолами, два з яких – елагінова кислота та елагітаніни – показали багатообіцяючу допомогу в боротьбі з деякими наслідками діабету 2 типу. Зокрема, вони регулюють рівень цукру в крові та регулюють кров’яний тиск. Для підтвердження цих ефектів у людей необхідні додаткові дослідження.
- Захищає від раку. Дослідження показують, що полуниця може запобігти деяким видам раку. Вважається, що захисний ефект пояснюється комбінацією поліфенолів, включаючи елагову кислоту та елагітаніни, які, здається, зупиняють ріст ракових клітин у дослідженнях на тваринах. Для встановлення правильного методу дії та підтвердження ефектів необхідні додаткові дослідження на людях.
- Допомагає контролювати вагу. Полуниця має низький глікемічний індекс (ГІ) і сприяє помірному викиду цукру в крові. Дослідження показують, що дієта з великою кількістю продуктів з низьким ГІ може бути корисною для контролю ваги та зниження частоти захворювань, пов’язаних із ожирінням.
Чи безпечна полуниця для всіх?
Хоча більшість з нас може без проблем насолоджуватися полуницею, вона є поширеним алергеном, особливо для маленьких дітей. Якщо у вас алергія на пилок берези або яблука, у вас більша ймовірність розвитку вторинної харчової алергії на полуницю. Якщо це актуально, вам слід уникати полуниці.
Полуниця, а також фрукти, включаючи яблука, персики, авокадо та чорницю, містять природні хімічні речовини, які називаються саліцилатами. Деякі люди чутливі до цих сполук можуть відчувати алергічну реакцію, включаючи висипання на шкірі та набряк.
Полуниця також містить сполуки, які можуть заважати функції щитовидної залози, тому людям із захворюванням щитовидної залози слід звести її споживання до мінімуму.
Якщо ви стурбовані харчовою алергією або маєте будь-які інші занепокоєння, зверніться за вказівками до свого лікаря або зареєстрованого дієтолога.