В деяких країнах при лікуванні коронавірусної інфекції застосовують фавіпіравір. За даними авторів статті, що вийшла в Dermatologic Therapy ще в 2021 році, прийом високих доз цих ліків у таблетках провокує дуже специфічний побічний ефект. Компоненти препарату накопичуються у волоссі та ростовій зоні нігтів, даючи флуоресцентне світіння при дослідженні лампою Вуда. Авторами було визначено чіткий зв’язок між світінням та тривалістю прийому ліків. Експерти сходяться на думці, що цей ефект дала не діюча речовина, а компоненти таблетки, зокрема, діоксид титану.
Сьогодні в пресі та наукових журналах із завидною регулярністю з’являються повідомлення про те, що діоксид титану може мати негативні ефекти щодо травної системи, нирок та печінки, а також пошкоджень структури ДНК.
Чому раптом почали світитися нігті та волосся
Ця добавка багато років вважалася безпечною та інертною, використовувалася як харчовий барвник, надаючи продуктам та іншим виробам ідеально білий колір. У тому числі добавку Е171, як маркують діоксид титану в промисловому виробництві, додавали різні препарати, щоб створити таблетовані форми.
Відомо, що іони металів, наприклад титан, мають властивість накопичуватися в придатках шкіри – волоссі та нігтях. Тому саме оксид титану вважають ініціатором незвичайного описаного ефекту.
Автор статті робить висновок – аналогічно накопиченню титану у волоссі та нігтях, він може концентруватися в печінці, нирках, селезінці, легенях та мозку. Тому для людей, які мають проблеми зі здоров’ям, добавка Е171 може бути небезпечною.
Світяться навіть очі
Підтверджує теорію накопичення компонентів ліків, зокрема діоксиду титану, і публікація у Virology Journal. Автори описали та супроводжували текст вражаючими фотографіями людини, очі якої світяться в ультрафіолетовому світлі.
Для порівняння наведено фото з іншою людиною, яка не приймала препарат, – у неї аналогічного ефекту немає. Крім того, при обстеженні в клініці визначилося світіння і ростової зони нігтів. Однозначну причину цього вчені не називають, але певні компоненти, включаючи діоксид титану, можуть давати подібний ефект.
Звинувачення проти популярних цукерок
Спірним залишається питання і про продукти з цією добавкою. Так, у США подано позов на виробника, компанію Mars, творця знаменитих різнокольорових цукерок Skittles. При виготовленні драже, як стверджується у тексті позову, додають підвищені рівні діоксиду титану. Цей компонент підозрюють у токсичності, особливо щодо дитячого організму. Сама компанія ще 6 років тому заявляла, що взагалі відмовиться від використання Е171 у своїх продуктах, але не дотрималася своєї обіцянки. Проте суд має розібратися — чи справді негативний вплив є і чи тільки діоксид титану винен у ньому, оскільки у складі цукерок є й маса іншої «харчової хімії».
Де саме використовується Е171
При вивченні фізико-хімічних властивостей діоксиду титану можна знайти інформацію — його дрібні частинки мають велику поглинаючу здатність ультрафіолетового світла типу А і В. Саме це дає ефект світіння в умовах роботи ультрафіолетових ламп. Цей ефект використовують, додаючи його до складу відбілювачів, фарб, пластику.
Не менш широко застосовують цю сполуку в харчовій промисловості. ЇЇ можна знайти в солодощах, печиві, жуйці та молочних продуктах. Вона входить до складу основи для таблетованих засобів у фармакології, надає таблеткам кип’яно-білого кольору.