Вчені Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі виявили сполуки, що містяться в зеленому чаї, які можуть руйнувати білкові агрегати в мозку, пов’язані із хворобою Альцгеймера. Про це повідомляється у статті, опублікованій у журналі Nature Communications.
Відомо, що молекула галлат епігалокатехіну (EGCG) руйнує тау-волокна – довгі нитки тау-білка, які утворюють клубки і спричинюють загибель нейронів. У новій роботі фахівці описали, як EGCG розщеплює фібрили тау-білка, а також виявили інші молекули, які працюють подібним чином, але ефективніше проникають у тканини мозку.
Дослідники витягли агрегати тау-білка з мозку людей, що померли від хвороби Альцгеймера, і інкубували їх протягом різних періодів часу з EGCG. Через три години половина волокон зруйнувалась, а інша половина частково деградувала. Через 24 години усі фібрилярні клубки зникли.
На тау-волокнах були визначені ділянки, які називаються фармакофорами, до яких прикріплюються молекули EGCG. Потім вчені за допомогою комп’ютерного моделювання проаналізували бібліотеки з 60 000 невеликих молекул, які потенційно можуть зв’язуватися з тими ж ділянками. Було виявлено кілька сотень молекул розміром 25 або менше атомів, які зв’язувалися з фармакофорами тау-волокон краще, ніж це робить EGCG, у тому числі молекули, звані CNS-11 і CNS-17.