Понеділок, 23 Вересня

Спільнота людей, що живуть навколо вас, може впливати на спільноту мікробів, що живуть у вас.

Найбільший і найрізноманітніший огляд на сьогоднішній день виявив докази того, що те, з ким ви живете і ким ви виховувалися, може мати більший вплив на ваш мікробіом, ніж деякі фактори способу життя, вік або навіть генетика.

Якщо висновки правильні, тоді трильйони мікробів, які називають наше тіло домом, можуть бути заразнішими, ніж ми думали. І це може мати серйозні наслідки для громадського здоров’я.

Дослідження під керівництвом мікробіолога Нікола Сегата з Університету Тренто в Італії не показує, як мікроби безпосередньо переходять від однієї особини до іншої, натомість ілюструє, скільки бактерій нашого кишківника та ротової порожнини поділяється з оточуючими.

Автори приходять до висновку, що соціальні взаємодії можуть допомогти сформувати мікробну спільноту окремої людини, а це, у свою чергу, може «зіграти роль у хворобах, пов’язаних з мікробіомами».

Висновки ґрунтуються на більш ніж 9000 зразках калу та слини, зібраних у учасників, які мають відомі зв’язки один з одним. Ці спільноти були спеціально відібрані з 20 різних країн світу, а не лише із західних країн чи країн, що розвиваються.

Результати переконливо свідчать про те, що трильйони симбіотичних клітин у нашому тілі можуть ефективно поширюватися між людьми-господарями навіть під час короткочасних зустрічей у громадських місцях.

Штами бактерій, якими користувалися учасники дослідження, виявилися «великими». Насправді дослідники ідентифікували понад 10 мільйонів штамів бактерій, які поділяють матері та немовлята, члени одного будинку або люди в громадах.

Попередні дослідження показали, що мати допомагає запустити мікробіом своєї дитини в перші кілька місяців життя, ділячись з нею частиною своєї власної мікрофлори, зазвичай через вагінальні пологи, грудне вигодовування, обмін слиною або дотик.

Також відомо, що мікробіом людини може коливатися протягом життя в залежності від того, що вона їсть, скільки займається спортом або середовища, в якому вона живе.

Для порівняння, передача від людини до людини не була настільки ретельно вивчена. Результати поточного огляду показують, що це недогляд.

Як і очікувалося, передача від матері до дитини була найбільш значущим шляхом зараження. У 711 випадках приблизно 50 відсотків однакових штамів бактерій були спільні між матір’ю та дитиною в перший рік життя, і 16 відсотків цих штамів походили від матері.

Більше того, це посівне співтовариство мікроорганізмів все ще може бути виявлено наприкінці дорослого віку, хоча й у менших відсотках. Наприклад, у віці 30 років середня людина, яка брала участь у дослідженні, зберегла близько 14 відсотків початкових штамів бактерій своєї матері. Навіть у віці 85 років у її нащадків все ще були присутні штами матері, які найбільше передавалися.

Коли людина старіє, мікробний вплив матері врівноважується іншими стосунками. Здається, те, з ким людина живе та спілкується щодня, все більше впливає на склад її мікробіому.

Наприклад, після чотирьох років дослідники виявили, що дитина має однакові відсотки штамів бактерій від матері та батька. Більше того, чим довше однояйцеві близнюки жили окремо, тим менше мікробних штамів було у них у кишечнику.

Загалом приблизно від 12 до 32 відсотків штамів бактерій, виявлених у кишечнику та ротовій порожнині, поділяються з іншими під одним дахом. Подібних факторів способу життя було недостатньо, щоб пояснити результати.

«У дорослому віці джерелами мікробіомів є здебільшого люди, з якими ми тісно спілкуємося», — пояснює Сегата.

«Тривалість взаємодії – подумайте, наприклад, про студентів або партнерів, які ділять квартиру – приблизно пропорційна кількості бактерій, якими обмінюється».

Коли автори звернулися до більших громад, вони помітили подібний, але менший зв’язок.

Менше відсотка бактеріальних штамів, здавалося, перескакує між домогосподарствами в одній сільській громаді, що робить його відносно рідкісною формою передачі. Тим не менш, трансмісивність видів бактерій у сільських громадах була дуже узгодженою між наборами даних.

Приблизно в 67 відсотках досліджуваних громад особи в одному селі, але з різних домогосподарств, мали більше штамів бактерій, ніж у домогосподарств в інших селах.

Результати показують, що навіть поверхневі взаємодії можуть впливати на мікробіом людини, як на краще, так і на гірше. У той час як деякі мікроби можуть бути корисними для здоров’я, інші можуть послабити мікробіом, залишаючи людей сприйнятливими до захворювань.

«Передача мікробіому має важливі наслідки для нашого здоров’я, оскільки деякі неінфекційні захворювання (такі як серцево-судинні захворювання, діабет або рак) частково пов’язані зі зміненим складом мікробіому», – пояснює Сегата.

«Демонстрація того, що мікробіом людини є трансмісивним, може свідчити про те, що деякі з цих захворювань (наразі вважаються неінфекційними) можуть, принаймні до певної міри, бути заразними».

Дослідження було опубліковано в Nature .

Exit mobile version