Людина народжується з певною групою крові, її не може змінити ні наука, ні найсерйозніша хвороба. Лікарі давно твердять: кожен із нас має знати свою групу крові та резус-фактор. Це дуже важливо, адже якщо людині перелити кров із чужорідними йому антигенами, імунна система почне з ними боротися, виникне реакція відторгнення. Антигени присутні на поверхні еритроцитів – червоних кров’яних тільцях.
Які бувають групи крові
- Перша група (0): відсутні антигени А та В, це універсальні донори.
- Друга група (А): є антигени А, але відсутні антигени B;
- Третя група (В): є антигени B, але відсутні антигени А;
- Четверта група: є антигени А і В, таким людям можна переливати кров будь-якої групи, це універсальні реципієнти.
Універсальних донорів – носіїв першої групи – у світі найбільше, а найменше – володарів четвертої групи – всього 5-10 відсотків жителів планети.
Що з’ясували вчені
Вчені зі Школи медицини Університету Меріленда провели дослідження, щоб з’ясувати, у людей із якою групою крові в рази підвищений ризик постраждати від інсульту в ранньому віці. Виявилося, що «щасливчики» – носії групи крові А, тобто другої.
Також дослідники з’ясували, що люди з групою крові О (тобто першої) найменше схильні до цього небезпечного захворювання. Або ж воно наздоганяє їх у пізнішому віці, але наслідки будуть не такими фатальними. Результати дослідження опубліковано у науковому журналі Американської академії неврології.
В експерименті взяли участь 29 320 осіб, які не мали інсульту, а також 5 825 осіб з раннім інсультом. Усі піддослідні — чоловіки та жінки європейського походження різного віку. Вчені провели метаналіз, щоб виявити зв’язок між групою крові та наявністю небезпечної патології.
– Наше дослідження показало, що 48% людей з раннім інсультом мали групу крові А. Ми поки не з’ясували, який саме тут зв’язок, потрібні додаткові дослідження, які підтвердять або спростують нашу гіпотезу, – кажуть дослідники.
До речі: деякі люди вважають, що група крові може впливати на особистість людини або її сприйнятливість до певних захворювань, але це переконання не підтверджуються науковими даними. Важливо пам’ятати, що багато факторів, у тому числі генетика, спосіб життя та навколишнє середовище, можуть впливати на здоров’я та благополуччя людини, група крові тут точно ні до чого.