Субота, 23 Листопада

Напевно, ви знаєте про те, як важливо правильно дихати під час фізичних вправ. Так, видих обов’язково має бути у той момент, коли ви робите якесь зусилля: присідаєте або нахиляєтеся вниз. На розтяжці, йозі або медитаціях теж важливо стежити за диханням – без цього неможливо розслабитися, деякі вправи можуть виявитися марними.

Вчені з Інженерного коледжу штату Пенсільванія вирішили з’ясувати, як дихання може впливати на роботу нашого мозку. Для цього вони вирішили використовувати функціональну магнітно-резонансну томографію (ФМРТ) та електрофізіологію. Першими піддослідними, як і заведено у науковому світі, стали лабораторні щури.

— Про фМРТ опубліковано близько мільйона статей. Це неінвазивний метод візуалізації, який дозволяє дослідникам вивчати активність мозку в режимі реального часу, пояснив професор біомедичних наук Наньїн Чжан.

Вченим вдалося з’ясувати, що дихання має нейронний компонент: воно впливає сигнал фМРТ, модулюючи нейронну активність у мозку. Скануючи мозкові хвилі гризунів у стані спокою під анестезією з допомогою фМРТ, дослідники виявили конкретні області мозку, що приймають участь у диханні.

Найефективнішим виявилося спокійне глибоке дихання – таке практикують під час медитацій. Глибокий та повільний вдих, а потім плавний та спокійний видих. Саме у цьому випадку відбувається глибока активація нейронної мережі. Такий метод допомагає контролювати емоції, а також зосередитись у стресових ситуаціях та прийняти правильні рішення.

— Коли ми перебуваємо в тривожному стані, наше дихання частішає. У відповідь ми іноді робимо глибокий вдих. Коли ми зосереджуємося, схильні затримувати дихання. Це ознаки того, що те, як ми дихаємо, може впливати на роботу нашого мозку. Дихання дозволяє нам контролювати свої емоції, наприклад коли потрібно, щоб мозок запрацював активніше, і ми взяли контроль над ситуацією, — пояснює доктор Наньїн Чжан.

Експеримент на щурах довів, що під час дихання коливались певні області у головному мозку. Стосовно людей цей підхід може дати механістичне розуміння того, як контроль дихання, звичайний для медитативних практик, може допомогти покращити якість життя людини.

Вчені сподіваються, що зможуть провести аналогічні дослідження на людях, щоб зрозуміти, як саме дихання модулює нейронну активність у мозку.

Exit mobile version