І мова не про шкідливе виробництво. У симптомах — лише втома, специфічного лікування немає — впоратися з отруєнням мозку поки що може лише гарний нічний сон.
Молодь мріє про віддалену роботу з великим доходом, або хоча б про кар’єру в офісі. Охочих вирушити на завод, будівництво — набагато менше. Воно й зрозуміло, така праця потребує серйозних фізичних витрат, хоча деякі токарі та муляри отримують зарплату куди вищу за менеджера чи юриста. При цьому, як виявилося, робота на заводі може бути безпечнішою для здоров’я мозку. Розумова праця, з’ясували вчені з Франції, сприяє нагромадженню в мозку токсинів.
– тривала інтенсивна когнітивна робота призводить до накопичення потенційно токсичних побічних продуктів у префронтальній корі головного мозку, – пояснив один із дослідників з Університету Пиття-Сальпетрієр у Парижі Матіас Пессильоне. — Змінюється контроль за прийняттям рішень.
Мозок, в результаті, переключається на економічний режим, щоб знизити втому, яка виникла через токсини, що накопичилися. Виходить, коли вам кидають фразу, мовляв, як ти міг втомитися, ти ж в офісі «штани просиджував», а не шпали вкладав, люди дуже помиляються.
– Важка фізична праця втомлює, але сидіти і думати годинами теж змушує почуватися стомленим, – дійшли висновків вчені у дослідженні, опублікованому в журналі Сучасна біологія.
Як приклад втоми автори наводять професійних шахістів, які за кілька годин гри не застраховані від помилок. Вони могли їх не допустити, якби добре відпочили.
– Планування ходів не ґрунтується на вивчених комбінаціях, за винятком початку гри, бо варіантів розвитку подій дуже багато, – кажуть дослідники. — Тому у грі важливо відстежувати нові ходи та передбачати їх наслідки.
Цей процес вимагає постійної розумової напруги, яка може підвести будь-якої миті через перевантаження.
– Раніше передбачалося, що втома – це свого роду ілюзія, яку створює мозок, щоб змусити припинити розумову роботу і перейти на більш легкі дії, – розповів Матіас Пессильоне. — Але наші результати показують, що розумова робота призводить до функціональних змін — накопиченню шкідливих речовин. Тому втома може бути сигналом, який змушує нас зупинитись, щоб зберегти цілісність мозку.
Мозку потрібен час, щоб переробити потенційно токсичні речовини, які виникають через активність нервової системи. Для підтвердження своєї теорії дослідники використовували магнітно-резонансну спектроскопію. З її допомогою вони стежили за станом мозку протягом робочого дня. «Піддослідних» розділили на дві групи: тих, хто думав багато, і тих, хто виконував простіші когнітивні завдання.
– У тих, хто думав багато, згодом з’являлися видимі ознаки втоми, у тому числі зменшення розширення зіниць, у синапсах префронтальної кори головного мозку підвищувався рівень глутамату, – повідомили автори дослідження про перебіг експерименту.
Глутамат ускладнював розумову роботу. При цьому, повністю нейтралізувати його ззовні неможливо.
– Я б порекомендував старі добрі рецепти: відпочинок та сон! – сказав Пессильйон. — Є переконливі докази того, що глутамат виводиться із синапсів під час тривалого сну.
Вчені вважають, що за допомогою свого відкриття зможуть допомогти компаніям скоригувати робочий графік так, щоб він не призводив до вигоряння співробітників.
– А ще ми радимо людям не приймати важливих рішень, коли вони втомилися, – сказав Матіас Пессильон.