Субота, 21 Вересня

Остеохондроз виникає переважно в суглобах і вражає переважно молодих людей, спортсменів і жінок, а також тих, хто загалом піддається постійним і повторюваним травмам. Про причини виникнення остеохондрозу було багато дискусій, і було зроблено висновок, що основною причиною є процес некрозу (відмирання тканин). Симптоми остеохондрозу розвиваються і погіршуються дуже повільно [1].

Діагностичні дослідження, якщо вони проведені вчасно, дозволяють провести неінвазивне терапевтичне втручання. Полісегментарний остеохондроз це захворювання, яке зачіпає одразу кілька відділів хребта. Ця форма недуги найпідступніша і важка [3].

Спробуємо пояснити, про що саме йдеться:

Термін «остеохондроз» означає низку патологій довгих або коротких кісток, при яких невелика частина кінцівки, кісткова або хрящова, відокремлюється від решти здорової кістки. Іншими словами, невелика кінцева частина кістки фрагментується.

Остеохондроз може вражати всі кістки, що мають епіфіз або апофіз, але частіше – ті, що утворюють хрящовий суглоб. У суглобових суглобах ураження кістки відокремлює фрагмент, що складається з субхондральної кістки та прилеглого хряща (термін «субхондральна кістка» позначає кістковий шар, що знаходиться під хрящем). Таким чином утворюється вільне кістково-хрящове тіло. Цей фрагмент викликає біль і називається медичним терміном «суглобова кістка» [2].

 Найчастіше остеохондроз вражає суглоби, розташовані на рівні колінного суглоба:

  • Колінний.
  • Тазостегнового.
  • Астрагал (коротка кістка стопи).
  • Ліктьового суглоба.

Остеохондроз вражає переважно чоловічу стать і його частота в загальній популяції становить 1,7%. Це типова патологія віку розвитку (перше і друге десятиліття життя), що пов’язано з інтенсивною активністю окостеніння. Зазвичай, в таких випадках проблема вирішується спонтанно по закінченню скелетної зрілості [1].

Остеохондроз – лікування

Остеохондроз може тривати з періодами загострення і ремісії до декількох років. Протягом цього часу пацієнт повинен перебувати під постійним наглядом лікарів, оскільки нехтування лікуванням може призвести до ускладнень у вигляді стійких деформацій суглобів, хронічного болю і зниження рухливості суглобів [3].

У гострій фазі лікування остеохондрозу колінного суглоба полягає в мінімізації рухів ураженого суглоба, наприклад, за допомогою ортопедичних фіксаторів. Пацієнти можуть позбутися болю за допомогою холодних компресів, масажу з льодом та місцевих кріотерапевтичних процедур [2]. Пізніше лікування можна доповнити вправами для зміцнення м’язів стегна та гомілки.

Література

Kamiya N., Yamaguchi R., Adapala N.S., Chen E., Neal D., O’Brien J., Thoveson A., Gudmundsson P., Brabham C., Aruwajoye O., Drissi H., Kim H.K.J., Bone Miner Res, Nowy Jork 2015.

2. Zeng C et al. Effectiveness and safety of Glucosamine, chondroitin, the two in combination, or celecoxib in the treatment of osteoarthritis of the knee. Sci Rep. 2015; 5: 16827. doi: 10.1038/srep16827

3. Клінічний протокол надання медичної допомоги хворим із остеоартрозом (ОА). Додаток до наказу МОЗ №676 від 12-10-2006.

Exit mobile version