П’ятниця, 22 Листопада

Колаген – це фібрилярний білок, основа та будівельний матеріал, який забезпечує міцність та еластичність всіх сполучних тканин у людському організмі: кісток, сухожиль, хрящів, зв’язок.

Крім цього, колаген – це будівельна основа внутрішніх органів та судинної стінки, а також шкіри, волосся, нігтів. Дехто вважає, що дефіцит цієї речовини позначається лише на зовнішності. Насправді колаген становить близько 50% всього білка в організмі, тому, якщо його не вистачає, людина може постраждати від різних патологій.

Науці відомо близько 28 типів колагену. В організмі людини основну роль відіграють колаген I (90% міститься в кістці), II та III типу. Вони відрізняються один від одного за складом – набором амінокислот – і по їх розподілу в ланцюзі. У різних тканинах переважають різні типи цього білка.

Як дефіцит колагену позначається на зовнішності

У молоді обмін колагену протікає інтенсивно, але після 25-35 років помітно знижується. І цей процес можна побачити у дзеркалі. Так, при нестачі колагену або при «поломках» у його структурі з’являються такі симптоми:

  • овал обличчя поступово провисає, знижується еластичність шкіри;
  • дрібні зморшки перетворюються на складки та заломи;
  • з’являється зайва вага, у тому числі через порушення функції шлунково-кишкового тракту;
  • на шкірі з’являються подразнення, вона стає сухою, наче «пергаментною»;
  • куточки губ опускаються вниз, верхня повіка починає нависати над оком;
  • рухливість суглобів обмежується, утворюється хрускіт, біль.

Важливо знати, що через дефіцит колагену зростає ризик травм при різких рухах. Крім цього, у людини погіршується стан волосся — воно тьмяніє і починає розщеплюватися на кінцях.

Де шукати колаген

Організм людини здатний виробляти необхідну кількість колагену самостійно. Якщо ви різноманітно харчуєтеся, у вас в раціоні є м’ясо, риба, молочні продукти, овочі, фрукти, складні вуглеводи, то проблем із виробленням колагену не повинно бути.

Інша річ, коли через якесь захворювання організм не справляється з виробленням цього важливого білка. Тоді на допомогу можуть прийти біодобавки.

Потрібно пам’ятати, що «сліпе» дотримання модних тенденцій у харчуванні, вживанні БАДів за принципом «про всяк випадок» або за порадою знайомих, не завжди приносить користь здоров’ю. Наприклад, кістковий бульйон, який багатий на колаген I і II типу, не рекомендується при деяких захворюваннях, таких як подагра.

До речі, людям, які страждають на патології опорно-рухового апарату, цей білок вкрай необхідний. І наука в цій справі досягла успіху: компоненти колагену (колагенові гідролізати) відносно нещодавно почали застосовувати для лікування артритів та артрозів.

Залежно від сировини, з якої виробляють гідролізати колагену, розрізняють:

  1. морський колаген, який виготовляють із риб’ячої шкіри, луски, кісток;
  2. тваринний колаген – його одержують із шкіри, хрящів, кісток рогатої худоби та свиней.

Важливо: з водоростей та пшениці отримують колаген рослинного походження, але ця речовина не вважається справжнім колагеном, це лише рослинний білок. Справжній колаген – це продукт тваринного походження, який присутній у сполучній тканині риб та тварин.

Exit mobile version