Пивний живіт – не лише проблема чоловіків, а й жінок. І його поява не завжди пов’язана лише з надмірним вживанням хмільного пінного напою.
Про пивний живот лікарі говорять тоді, коли у людини накопичується вісцеральний жир у черевній порожнині. Фігура виглядає досить характерно — таку називають «яблуко». Талія розпирає і зникає зовсім, живіт випирає вперед, а руки, стегна, ноги, шия та обличчя можуть бути при цьому худими.
– Вісцеральний жир накопичується не під шкірою, а навколо внутрішніх органів, – розповіла виданню Insider дієтолог Меган Роу. — Він тисне на черевну стінку і тоді з’являється характерний живіт, що випирає.
За словами експерта, вісцеральний жир з’являється, якщо людина вживає занадто багато калорій — не має значення, «рідких» чи ні. Насправді, пивний живіт може розвинутись, навіть якщо ви не п’єте пиво чи інший алкоголь. Провокують його появу прості цукри та вуглеводи —з газованих напоїв, булочок, печива, фастфуду тощо.
Саме надлишок солодощів та вуглеводів сприяє збільшенню надмірної ваги — саме така їжа підвищує рівень цукру в крові та посилює потребу в калоріях, що призводить до постійного переїдання.
Пиво – джерело простих вуглеводів, у найменшій пляшці об’ємом 330 мл – 30 г вуглеводів і від 100 до 180 ккал. Але хто ж із поціновувачів пінного обмежиться такою кількістю?
Навіть якщо ви випиваєте одну пляшку пива на день на додаток до свого звичайного раціону, ви можете набрати 4 кілограми зайвої ваги за рік. І що важливо — пиво відразу йде в той самий «черевний жир». Особливо обережно із цим напоєм варто бути літнім людям. Вісцеральний жир ще швидше накопичується з віком через гормональні та метаболічні зміни, що відбуваються.
Багато лікарів давно пропонують за обсягом талії оцінювати ризики різних серйозних захворювань у людини. Вже доведено: чим більше її окружність, тим більша ймовірність отримати діагноз діабет, деменція, рак молочної залози, колоректальний рак, рак простати, а також серцево-судинні захворювання та інші хронічні болячки.
Як позбавитися пивного живота – 5 порад дієтолога
На жаль, способу швидко впоратися з проблемою не існує – доступної та безпечної таблетки для схуднення поки не винайшли. Але експерти радять не опускати руки — і якщо у вас є велике бажання позбутися пивного живота, досягти мети цілком реально. Ось кілька порад дієтологів.
1. Скоротіть вживання алкоголю
Справа не лише у порожніх калоріях, якими постачає нас алкоголь, додаючи зайві кілограми. У спиртного є ряд властивостей, які сприяють набору зайвої ваги:
- Алкоголь уповільнює метаболізм жиру. Так працює організм – поки відбувається розщеплення спиртних напоїв, жир відкладається, а не спалюється.
- Алкоголь розпалює апетит – ви не зможете утриматися від закуски, якщо вип’єте хоча б один келих пива.
- Алкоголь убиває волю. Навіть якщо ви зазвичай тримаєтеся і не дозволяєте собі занадто калорійні продукти, вся ваша витримка розчиниться в келиху-другому спиртного.
Якщо без спиртного ви не мислите свого життя – хоча б замініть пиво та коктейлі на сухе вино, розбавлене водою або мінералкою і розтягуйте келих на кілька годин.
2. Скоригуйте ваше харчування
Важливо розуміти, що і скільки ви їсте щодня — враховуючи всі перекуси та печива, що підхоплені зі столу. Кожна людина може мати свій «норматив» калорій на день — все залежить від індивідуальних особливостей та способу життя.
Можна й не захоплюватися стомливим підрахунком білків-жирів-вуглеводів, а просто замінити в раціоні солодкі та вуглеводні продукти на цілісні — їжте не картопляне пюре, а гречу, не пишні булки — а цільнозерновий хліб. Важливо також скоротити вживання ультраперероблених продуктів (це ковбаса, сосиски, нарізка).
3. Додайте клітковину
Достатня кількість клітковини в раціоні може знизити ризик розвитку хронічних хвороб, пов’язаних із пивним животом – діабет 2 типу, інсульт, інфаркт та інші. Крім того, продукти, що містять клітковину – наприклад, овочі, насичують краще булок і дозволяють довго залишатися ситими.
Вважається, що дорослій людині на день треба з’їдати щонайменше 30 грамів клітковини. Багато її у буряках, цільнозернових крупах, вимочених у воді, моркві та капусті. Причому при варінні, тушінні або запіканні слідкуйте, щоб овочі залишалися сирими. А ось огірки та помідори ефекту не дадуть — щоб «добрати» клітковини, треба з’їсти щонайменше 3,5 кілограми огірково-помідорного салату.
4. Регулярно займайтеся спортом
Навіть помірне фізичне навантаження допоможе позбутися жиру на животі. Достатніми вважаються 150 хвилин спорту на тиждень по 20-30 хвилин на день навіть просто енергійної ходьби.
5. Спіть не менше 7 годин
Якщо ви пізно лягаєте спати, засиджуючись із пивом чи іншим спиртним перед телевізором, це не додає вам здоров’я, а лише робить живіт ще більше.
Дослідження 2022 року показало, що у людей, які не висипалися, було на 11% більше вісцерального жиру, ніж у тих, хто щоночі спав не менше 7-9 годин.