П’ятниця, 5 Липня

У жінок проблеми з щитовидною залозою спостерігаються частіше, ніж у чоловіків у 10 разів. Чому щитовидка може вийти з ладу? Це можуть бути генетичні причини, аутоімунні атаки, вагітність, стрес, недостатнє харчування або токсини у навколишньому середовищі. Розглянемо всі можливі ознаки порушення роботи щитовидної залози.

  1. Ваші сили виснажені

Почуття втоми та відсутності енергії пов’язане з багатьма причинами, проте всі вони стосуються гіпотеріозу — захворювання, при якому тиреоїдних гормонів виробляється недостатньо. Якщо вранці або протягом дня після нічного сну ви все одно відчуваєте втому, це може вказувати на те, що ваша щитовидка може працювати недостатньо активно. Якщо в кровообігу і клітинах циркулює дуже низька кількість гормонів щитовидної залози, це означає, що ваші м’язи не отримують сигналів до початку роботи.

  1. Ви пригнічені

Незвичайне відчуття депресії чи смутку також може бути симптомом гіпотеріозу. Чому? Тому що продукуючи занадто мало гормонів, щитовидка може впливати на рівень нейромедіатора «хорошого самопочуття» серотоніну в мозку. Якщо щитовидка недостатньо активна, інші системи тіла також «скатуються», і тому не дивно, що наш настрій теж падає.

  1. Нервовість і тривожність

Почуття тривожності пов’язані з гіпертиреозом, коли щитовидна залоза виробляє дуже багато тиреоїдних гормонів. Переповнюючись постійними сигналами «всі-системи вперед!», ваш метаболізм і все тіло може перебудитись. Якщо ви відчуваєте так, ніби ви не можете розслабитись, то ваша щитовидка може працювати гіперактивно.

  1. Змінився апетит та смакові уподобання

Збільшений апетит може говорити про гіпертиреоз, коли занадто велика кількість вироблених гормонів може змусити вас відчувати голод постійно. Єдина відмінність і, можна сказати, плюс цього в тому, що в цьому випадку неполадки в роботі щитовидки через її гіперактивність компенсують використання зайвих калорій внаслідок посиленого апетиту, тому людина в кінцевому підсумку ваги не набирає.

З іншого боку, недостатня активність щитовидної залози може створити плутанину у вашому сприйнятті смаків та запахів.

  1. Нечітке мислення

Звичайно, нечітке мислення може бути наслідком недосипання або старіння, проте когнітивні здібності можуть отримати значний удар і через неполадки в роботі щитовидки. Занадто високий рівень тиреоїдних гормонів (гіпертиреоз) може ускладнювати концентрацію, а надто низький (гіпотиреоз) може призвести до забудькуватості та «туманності в мисленні».

  1. Втрата інтересу до сексу

Слабка або відсутність інтересу до сексу може бути побічним ефектом хвороби щитовидної залози. Низький рівень гормонів може викликати низьке лібідо, проте при цьому загальний вплив інших гіпотиреозних симптомів — нестача енергії, біль у тілі — також може відігравати свою роль у цьому питанні.

  1. Перед очима все тремтить

Це «тремтіння» може виникнути внаслідок прискореного серцебиття. Вам може здаватися, що серце тремтить або пропускає удар-другий, або б’ється надто важко чи надто швидко. Ви можете відзначити такі відчуття на своєму зап’ясті або на місця виміру пульсу на горлі або шиї. “Трепет” серця або сильне серцебиття може бути ознакою того, що ваша система переповнена гормонами (гіпертиреоз).

  1. Сухість шкіри

Суха шкіра, якщо вона ще й свербить, може бути ознакою гіпотеріозу. Зміни в текстурі та зовнішньому вигляді шкіри найімовірніше відбувається через уповільнення метаболізму (який викликається низьким рівнем гормонів), що може зменшити потовиділення. Шкіра без достатньої кількості рідини може швидко ставати сухою і починає лущитися. Крім того, нігті стають ламкими і на них з’являються об’ємні поздовжні смуги.

  1. Кишечник почав працювати непередбачено

Люди з гіпотиреозом іноді скаржаться на запори. Недостатня робота щитовидки спричиняє уповільнення процесів травлення.

З іншого боку, надто висока активність щитовидної залози може спричинити діарею або частіший рух у кишечнику. Усе це може бути ознакою гіпертиреозу.

  1. Змінилася періодичність менструацій

Більш тривалі менструальні періоди з великими виділеннями та болями можуть бути ознакою гіпотиреозу, коли виробляється недостатня кількість гормонів. Періоди між менструацією можуть зменшитися.

При гіпертиреозі високий рівень TH викликає різного роду нерегулярність менструацій. Періоди коротші або довші, менструація може пройти у зовсім незначній кількості.

  1. Біль у кінцівках та м’язах

Іноді такий біль пояснюється посиленою роботою м’язів та кінцівок. Однак якщо ви відчуваєте безпричинне та несподіване поколювання, оніміння або просто біль — у кистях, ступнях, ногах чи руках — це може бути ознакою гіпотиреозу. Згодом недостатній рівень тиреоїдних гормонів може зруйнувати нерви, які посилають сигнали від вашого головного та спинного мозку по всьому тілу. Це виявляється у таких «нез’ясовних» поколюваннях та болях.

  1. Високий артеріальний тиск

Підвищення тиску може бути ознакою хвороби щитовидки. Виною в цьому може бути і гіпотиреоз, і гіпертиреоз. За деякими оцінками, люди, які страждають на гіпотиреоз, мають у 2–3 рази вищий ризик розвитку гіпертонії. Відповідно до однієї з теорій, низька кількість тиреоїдних гормонів можуть уповільнювати серцебиття, що може впливати на силу виштовхування крові та гнучкість стінок судин. І те, й інше може викликати підвищення кров’яного тиску.

  1. Температура на нулі

Відчуття холоду або озноб може мати коріння в гіпотиреозі. Неактивність систем організму внаслідок низького рівня гормонів означає наявність меншої кількості енергії в організмі, що спалюється клітинами. Менше енергії і менше тепла.

З іншого боку, надто активна щитовидка сприяє тому, що клітини спалюють надто багато енергії. Тому люди з гіпертиреозом іноді відчувають жар і рясно потіють.

  1. Хрипоту та дивні відчуття у шиї

Зміни в голосі або відчуття «грудки в горлі» може бути ознакою неполадок у роботі щитовидки. Один із способів перевірити це — добре оглянути шию на предмет якихось ознак збільшення щитовидки. Ви можете самі перевіряти свою щитовидку, дотримуючись таких рекомендацій:

Візьміть люстерко в руку і, дивлячись на горло, попийте води. Ваше завдання – стежити за появою будь-яких опуклостей або виступів в області щитовидки, яка знаходиться нижче від “адамового яблука” і вище ключиці. Можливо, вам доведеться зробити це кілька разів, щоб зрозуміти, де насправді знаходиться щитовидка. Якщо ви помітите якісь горбки чи щось підозріле – зверніться до лікаря.

  1. Збої в режимі сну

Хочете спати? Це може бути через гіпотиреоз. «Недоробна» щитовидка може уповільнити функції тіла настільки, що сон (навіть у денний час) може здатися блискучою ідеєю.

Не можете заснути? Це може бути через гіпертиреоз. Високий рівень гормонів може виражатися в тривожності та прискореному пульсі, що може утруднити відхід до сну або навіть стати причиною пробудження посеред ночі.

  1. Збільшення у вазі

Плюс два розміри в одязі – причин цієї обставини така безліч, що малоймовірно, що ваш лікар буде розглядати збільшення у все як симптом потенційного захворювання щитовидки. З іншого боку, несподівана втрата ваги може сигналізувати про гіпертиреоз.

  1. Волосся стоншується або випадає

Сухе, ламке волосся або навіть випадання волосся може бути ознакою гіпотиреозу. Низький рівень гормонів порушує цикл росту волосся і переводить багато фолікулів у режим «відпочинку», що виражається у випаданні волосся. Надлишок тиреоїдних гормонів також може впливати на кількість вашого волосся. Симптоми гіпертиреозу, що відбиваються на волоссі, зазвичай виражаються в стоншенні волосся тільки на голові.

  1. Проблеми з вагітністю

Якщо ви тривалий час безуспішно намагаєтеся завагітніти, то, можливо, це відбувається через надлишок або нестачу гормонів щитовидки. Труднощі із зачаттям пов’язані з високим ризиком недіагностованих проблем із щитовидкою. Як гіпотиреоз, і гіпертиреоз можуть втручатися у процес овуляції, що впливає здатність до зачаття. Хвороби щитовидки також призводять до проблем, що виникають під час вагітності.

  1. Високий рівень холестерину

Високий рівень ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ), який не залежить від дієти, вправ або медикаментів, що приймаються, може мати відношення до гіпотиреозу. Підвищення рівня „поганого“ холестерину» може бути викликане «недоопрацюванням» щитовидки і бути причиною занепокоєння. Якщо гіпотиреоз не лікувати, він може призвести до проблем із серцем, зокрема і серцевої недостатності.

Якщо у вас один або більше з перелічених симптомів і ви підозрюєте причину в неполадках роботи щитовидної залози, зверніться до лікаря і попросіть провести тести на тиреотропний гормон (ТТТ), вільний трийодтиронін (T3), вільний тироксин (T4), антитіла до тиреопероксидази ( АТкТПО) зробіть УЗД щитовидної залози – . За результатами тестів, за симптомами та оглядом вам можуть прописати синтетичні гормони. У тестуванні та призначенні лікування хвороб щитовидки може бути кілька спроб і помилок, тому приготуйтеся відвідати лікаря кілька разів для того, щоб було призначено правильне дозування.

Exit mobile version