Молоко – важлива частина продуктового кошика. Це не тільки смачний продукт і основа багатьох страв, але й природне джерело білка, що легко засвоюється, амінокислот, вітамінів і мінералів. На полицях магазинів представлений широкий вибір молока, але яке найсмачніше і чому важлива жирність?
Чим корисне молоко
Молочнокислі бактерії та молочний жир корисні для організму людини. У молочному жирі містяться:
- незамінні жирні кислоти;
- моно- та поліненасичені жири;
- лецитин;
- жиророзчинні вітаміни А, Е та D;
- кальцій та фосфор, які необхідні для повноцінного метаболізму.
У натуральному молоці є і вітамін холін – ця речовина необхідна для здорового сну і м’язової активності і має ряд корисних властивостей:
- зміцнює пам’ять;
- підтримує структуру клітинних мембран;
- передає нервові імпульси;
- знімає запалення;
- бере активну участь у жировому обміні.
- Лактоглобуліни молока мають антибіотичні властивості і мають пряме відношення до утворення антитіл, тобто підтримують наш імунітет.
Якої жирності буває молоко
На прилавках магазинів можна побачити молоко з різними відсотковими показниками: 0%, 1%, 2,5%, 3,2% тощо. Ці числа вказують на кількість жиру, що міститься у 100 мл молока.
Жирність впливає на смак, калорійність та властивості продукту. Чим жирніше молоко, тим вища його харчова цінність. Наприклад, у 0,5 л молока жирністю 3,2% міститься добова норма кальцію та 30% денної норми вуглеводів. Таке молоко позитивно впливає на мікрофлору кишечника та допомагає зміцненню імунітету.
Але якщо ваш організм погано засвоює молочні жири, краще вибрати продукт 1% жирності. А 2,5% молоко має легкий сечогінний ефект, його рекомендують пити тим, хто хоче вивести з організму токсини, позбутися набряків і зміцнити суглоби.
У середньому склянка молока жирністю 2,5% – це 150 ккал, 8 г жиру, 13 г вуглеводів та 8 г білка. В аналогічній порції знежиреного продукту — лише 86 ккал, зовсім немає жирів, а вуглеводів та білків приблизно стільки ж, скільки й у цільному. Тож якої жирності молоко корисніше?
Все молоко можна розділити на чотири категорії жирності:
- Нежирне або знежирене. До цієї категорії відносять молоко жирністю до 1%. У ньому вдвічі менше корисних речовин та вітамінів, немає кальцію та вітаміну D. Цей напій можна вибрати лише за медичними показаннями, наприклад, при дієті чи ожирінні.
- Маложирне. Молоко жирністю від 1% до 2%. У нього приємний смак, достатній відсоток жиру та середня калорійність, у ньому збережені вітаміни та поживні речовини.
- Середньожирне. Молоко жирністю від 2,5 до 3,5%. Це середній показник жирності домашнього молока, який вибирають для придбання фасованої продукції. Як норму жирності молока у корови прийнято показник 3,4%. Таке молоко визнано найбільш підходящим для людини. Навіть після обробки – пастеризації та кип’ятіння – в ньому зберігається найбільше користі. Молоко входить до небагатьох продуктів, що мають жовчогінну дію, у тому числі тому його використовують при приготуванні сніданків. Такий ефект забезпечують краплини молочного жиру. А знежирений продукт у цьому випадку буде марним при боротьбі з набряками. Якщо ви не маєте проблем зі здоров’ям, рекомендується пити цільне молоко жирністю 2,5-3,2%.
- Жирне. Це молоко із жирністю вище 4,5%. У магазинах знайти натуральне жирне молоко дуже складно, тому що часто виробники навмисно додають до нього зібраний молочний жир, щоб отримати високий відсоток. Сільське та фермерське молоко у 90% випадків має саме такий відсоток жирності.
Кому не можна пити молоко
Незважаючи на всю користь молока, є низка причин обмежити вживання цього продукту або виключити його з раціону:
- лактазна недостатність;
- алергія до білка незбираного молока – казеїну;
- мочекам’яна хвороба;
- ожиріння та проблеми з обміном речовин;
- жовчнокам’яна хвороба.
Наповнюйте раціон лише натуральними та свіжими продуктами! Вибирайте молоко з невеликим терміном придатності та перевірених марок. Бережіть себе та будьте здорові!