Дослідники з Університету Хоккайдо та компанії Toppan розробили метод діагностики хвороби Альцгеймера з біомаркерів у зразках крові. Робота опублікована в журналі Alzheimer’s Research & Therapy.
Хвороба Альцгеймера – нейродегенеративне захворювання, що характеризується поступовою деградацією нейронів та синапсів у головному мозку, яку в даний час не можна звернути назад або зупинити. Однією з основних можливих причин виникнення є накопичення амілоїдних білків, які утворюють бляшки, злипаючись.
Вчені виявили, що визначити зростання рівня амілоїдних білків можна за рівнем структур, що їх транспортують — екзосом. Автори розробили спеціальний біосенсор, який здатний виявити екзосоми у зразку крові об’ємом лише 100 мкл. При тестуванні на мишах із моделлю хвороби Альцгеймера з’ясувалося, що концентрація екзосом збільшувалася зі збільшенням віку мишей. Це спостереження узгоджується з іншими дослідженнями бета-амілоїдів.
Розробка допоможе діагностувати хворобу Альцгеймера, яку сьогодні можна достовірно підтвердити лише після смерті людини під час розтину мозку. Неінвазивний та дешевий тест дозволить залучати до досліджень набагато більше людей, що прискорить вивчення хвороби та пошук ліків.