Вчені з Королівського коледжу Лондона та Лозанського університету виявили зв’язок між неалкогольною жировою хворобою печінки та дисфункцією головного мозку. Дослідження опубліковано в The Journal of Hepatology.
Вчені годували мишей двома різними дієтами. Половина мишей сиділа на дієті із вмістом жиру трохи більше 10% від загальної калорійності, інша — із вмістом жиру 55%. Через 16 тижнів дослідники провели серію когнітивних тестів та оцінили функцію печінки тварин.
Вони виявили, що у всіх мишей, які споживали більш високі рівні жиру, з’явилися ознаки ожиріння та розвинулися НАЖХП, резистентність до інсуліну та дисфункція мозку. Вчені з’ясували, що накопичення жиру в печінці викликало зниження надходження кисню до мозку та запалення мозкової тканини. Обидва ці фактори раніше були пов’язані з високим ризиком розвитку захворювання головного мозку.
Миші з НАЖХП також були більш тривожними та демонстрували ознаки депресії без будь-яких серйозних змін у їхній здатності вчитися та запам’ятовувати певні завдання.
Потім вчені вивели генетично модифікованих мишей із нижчим рівнем білка MCT1. Коли цих мишей годували тією самою нездоровою їжею, багатою жирами і цукром, що у початковому експерименті, вони не спостерігалося накопичення жиру у печінці і ознак дисфункції мозку.
Білок MCT1 може стати мішенню для терапії людей, які страждають на НАЖХП. Це дослідження вперше чітко пов’язало НАЖХП із погіршенням стану мозку. Проте результати поки що не можна застосовувати до людей.