Понеділок, 23 Вересня

Ми часто використовуємо на своїх кухнях різні соуси, приправи та суміші трав, навіть не замислюючись про те, які компоненти в них входять та наскільки вони корисні для здоров’я.

Тим часом грамотний вибір спецій або багатокомпонентних приправ може позитивно вплинути на наш стан. Лікарі перерахували найкорисніші для здоров’я.

Шкода та користь спецій

Терміном приправи називають будь-які добавки, які ми використовуємо в процесі приготування тих чи інших страв. Вони можуть суттєво змінити підсумковий смак, надати нового аромату, консистенції або кольору. До приправ відносяться як різні спеції, прянощі та трави, так і натуральні добавки та різні штучні компоненти.

Важливо розуміти, що багато спецій можуть бути протипоказані при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, а також ряд з них впливають на активність та метаболізм деяких лікарських препаратів.

За словами експертів, найкорисніші для додавання до страв є повністю натуральні спеції, які не мають різних хімічних добавок: підсилювачів смаку, ароматизаторів, барвників.

Шість базових спецій 

Чорний перець

Чорний перець не лише надає страві пікантності, а й сприяє зниженню рівня холестерину, покращує вуглеводний обмін та захищає слизову оболонку рота від хвороботворних мікроорганізмів.

Кориця

Корицю іноді називають природним каталізатором метаболізму. Вважається що вона притуплює почуття голоду, допомагає знизити рівень холестерину в крові та покращує процес перетравлення жирної їжі. Кориця містить речовини, що розширюють стінки судин, завдяки чому у людини може знизитися тиск. При цьому гіпотонікам слід вживати її обережно.

Паприка

Паприка – це порошкоподібна спеція, яку виготовляють із солодких або слабопалких сортів стручкового перцю. Вона допомагає налагодити роботу органів шлунково-кишкового тракту – знижує газоутворення, спазми в животі. А ще паприка містить особливі речовини, які покращують кровотік та перешкоджають тромбоутворенню.

Імбир

Імбир – справжнє джерело вітамінів і мінералів. Ця рослина багата на вітаміни E, K і C, вітаміни групи B, а також залізо, калій, кальцій і магній, необхідні для правильної роботи серцево-судинної системи та зміцнення кісток.

Також імбир містить гінгерол – рослинна речовина, яка має протизапальний і знеболюючий ефект. Завдяки гінгеролу імбир допомагає зміцнити імунітет і впоратися із застудними захворюваннями, а також полегшити головний чи зубний біль.

Часник

Ще одна корисна спеція. Як і імбир, часник містить багато вітамінів та мінералів, а також аліцин — органічна сполука, яка має потужну антиоксидантну дію та допомагає захистити здорові клітини організму від впливу вільних радикалів – шкідливих молекул активного кисню.

Коріандр

Це пряна спеція, яку одержують із насіння трав’янистої рослини. У її складі — аскорбінова та нікотинова кислоти, вітаміни групи B, кальцій, фосфор, магній та калій. Завдяки їм коріандр допомагає зміцнити стінки судин та кістки, нормалізує тиск, сприятливо впливає на нервову систему.

Як правильно зберігати спеції та приправи

  • Краще вибирати цілісні спеції та подрібнювати їх безпосередньо перед використанням.
  • Зберігати в бляшаних або дерев’яних коробочках з кришками, що щільно закриваються. Якщо таких ємностей під рукою немає, слід покласти спеції у скляні або пластикові контейнери та обов’язково прибрати у темне прохолодне місце, подалі від вікна та варильних поверхонь.
  • Потрібно стежити за терміном придатності: згодом багато корисних властивостей спецій втрачаються, а при неправильному зберіганні на них накопичуються пил і волога.
Exit mobile version