П’ятниця, 22 Листопада

Це у кішок та героїв комп’ютерних ігор є кілька життів. А в нас із вами воно одне. У турботі про себе коханого мало дотримуватись правил здорового способу життя. Потрібно приділяти увагу і своєму житлу.

Огляніться навколо: напевно, у вас знайдеться хоча б одна з цих речей, які повільно, але вірно погіршують здоров’я. А це, у свою чергу, не тільки позначається на якості життя, а й на його тривалості.

Несправна електрика

Ви — щасливий власник квадратних метрів у домі дореволюційної споруди і жодного разу не змінювали проводки? Чи, можливо, прикупили квартиру в сталінці і з гордістю демонструєте гостям дроти поверх стін та порцелянові розетки та вимикачі? Але якщо ця краса була встановлена ​​ще за царя Гороха, то ваш ретродизайн – це бомба уповільненої дії.

Згодом ізоляція таких дротів висихає та обсипається. Озирнутися не встигнете, а вже сталося коротке замикання. А там і до пожежі недалеко.

Прихована проводка теж може стати причиною займання, хоча й вважається з погляду пожежної безпеки менш небезпечною. Але термін служби таких дротів залежить від матеріалу та якості монтажу. Алюмінієві підлягають заміні через 10-15 років експлуатації, мідні – через 20-30.

Залили сусіди згори? Не відкладайте в довгий ящик візит електрика – швидше за все, ваша проводка теж підлягає повній заміні. В іншому випадку короткого замикання не уникнути. Приводом для виклику фахівця може стати велика кількість електроприладів у домі. Стара електропроводка не розрахована на сучасну потужність кухонних гаджетів.

Меблі з ДСП

Наші бабусі ще пам’ятають, як місяцями стояли черга за «німецьким гарнітуром». Але індустрія меблевого виробництва зробила крок далеко вперед. У продажу є як дуже дорогі меблі, так і дешеві з ДСП. Через ціну остання відрізняється великою популярністю.

Ось тільки в гонитві за дешевизною можна серйозно підірвати здоров’я, а заразом відмінусувати кілька років безтурботного життя. Несумлінні виробники можуть застосовувати під час виготовлення меблів плити, призначені виключно для будівництва. Вони відрізняються різким хімічним запахом, оскільки виділяють дуже шкідливі для організму фенол та формальдегід. Ці речовини здатні спричинити як легке нездужання, так і серйозні проблеми з дихальною системою.

А ось старий сервант, що дістався від бабусі, викидати не поспішайте (якщо тільки не поставили собі за мету тут і зараз оновити інтер’єр). Згодом виділення формальдегіду з меблів практично сходить нанівець. Так що ця стінка якщо здатна приносити страждання, то виключно естетичного характеру.

Пластиковий посуд

Тарілки та кружки яскравих кольорів, контейнери, в яких так зручно розігріти на роботі обід, що принесений з дому. Пластиковий посуд міцно узвичаївся практично в кожній сім’ї. Він не б’ється, легко миється.

Тим часом у Європі ще минулого року заборонили продавати одноразовий пластиковий посуд. Щоправда, рішення було продиктоване радше турботою про навколишній світ, а не про здоров’я користувачів. Адже з викинутого у води Світового океану пластику утворилося кілька «сміттєвих островів», найбільший з яких – Eastern Garbage Patch – перевершує територію Франції втричі!

Але це в Європі. Наш же споживач дбайливо та роками зберігає куплені колись пластикові набори. Зовсім не підозрюючи, що з такого посуду їсти просто небезпечно. Термін придатності пластикових контейнерів — максимум один рік. Згодом на поверхні з’являються тріщини, шорсткості та інші ушкодження, а це розсадник хвороботворних мікробів і бактерій (і протоптана доріжка в організм шкідливих виділень із пластику).

Якщо такі виявили, терміново позбавляйтеся посуду. Стерилізація в киплячій воді вашу тарілочку вже не врятує, а лише посилить проблему. При нагріванні із пластику виділяються бісфенол А та фталат – речовини, здатні змінити гормональний фон людини. До речі, термостатний пластик також нагрівати вище 60 градусів не рекомендується з тієї ж причини.

Погана вентиляція

Мікроклімат у квартирі, якщо він порушений, здатний серйозно вплинути на здоров’я, самопочуття та працездатність будь-якої людини. Зрештою, недаремно Всесвітня організація охорони здоров’я ще у 70-ті роки минулого століття запровадила таке поняття, як «синдром хворої будівлі». Це коли людина почувається погано, тривалий час перебуваючи у конкретному приміщенні. Розвивається ця “хвороба” на тлі низької якості повітря. Знижується і якість життя загалом. Мало приємного в тому, що ти постійно хлюпаєш носом, треш очі або кашляєш кожні п’ять хвилин.

А ще при поганій циркуляції повітря в квартирі починають запітнівати вікна, а конденсат, що утворюється, – стікати на підвіконня і стіни. Озирнутися не встигнеш, а по кутках вже завелася пліснява та грибок.

І не завжди є можливість зіткнутися з ворогом віч-на-віч. Кожен кубометр чистої на перший погляд кімнати містить до 500 спор грибів. Великі спори можуть призвести до алергії, дрібні – до захворювань органів дихання, а токсини – спричинити виникнення ряду онкологічних захворювань.

Побутова хімія

Вивести плями, що в’їлися, з одягу, позбавити квартиру від комарів або тарганів, змусити підлогу виблискувати, а квартиру — пахнути трояндами. Без побутової хімії ми 2/3 життя проводили б у повсякденних турботах про чистоту та порядок. Але всі ці засоби щодня отруюють наші будинки токсинами.

Етиленгліколь, наприклад, що міститься в освіжувачах повітря, викликає слабкість, головний біль, запаморочення, задишку та серцебиття. А ефіри фталевої кислоти здатні вплинути на розвиток майбутньої дитини та негативно позначитися на репродуктивних здібностях.

Отруєння парами хлору під час відбілювання одягу або ударного прибирання в домі теж не є жартом. На його фоні можуть розвинутись гіпертонія, проблеми з серцем і судинами (а там і до інфаркту в недалекому майбутньому недалеко) або алергія з наступною бронхіальною астмою.

Засоби від молі

Можна скільки завгодно розкладати по поличках листя герані або апельсинові скоринки. Злякати за допомогою народних засобів можна хіба що дорослого метелика молі. А ось личинці, яка і знищує милі серцю вовняні речі, трави не страшні. Чи то справа старий добрий нафталін.

Правда, щоб позбутися молі, необхідна прямо-таки забійна концентрація цієї хімічної сполуки. А вона є небезпечною і для людини. Нудота, блювання, головний біль і навіть діарея. І це лише квіточки. При тривалому впливі нафталін може спричинити пошкодження чи руйнування червоних кров’яних тілець (еритроцитів).

Парадихлорбензол, що входить до складу інших репелентів як активна речовина, нітрохи не краще. Алергія, подразнення слизової оболонки або напад астми можуть стати частими супутниками тих, хто регулярно користується такими засобами.

Килими із синтетики

Килим на стіні – пережиток минулого, а ось як підлогове покриття користується повагою у багатьох дизайнерів. Це не тільки красиво, а й практично: і звуки гасить, і тепло зберігає в домі. Ось тільки килим – це справжній пилозбірник. Щороку він збирає 2-3 кілограми пилу!

А ще на килимі осідають шерсть тварин, ороговілі частинки шкіри і живуть мільйони паразитів, яких можна розглянути лише під мікроскопом. Кліщі, що мешкають у волокнах, здатні викликати алергію, астму та інші захворювання дихальних шляхів.

Але це півбіди. Зрештою, щоденне прибирання в домі ще ніхто не скасовував. А от якщо килимок був зроблений із синтетичних матеріалів, він може серйозно підірвати здоров’я. Поліпропілен, акрил, поліуретан, вініл, нейлон — це небезпечно для легень.

Шкідливі речовини особливо інтенсивно виділяються на самому початку. Запах нового синтетичного килима ви не сплутаєте ні з чим. Такій «обновці» для підлоги краще дати відлежатися кілька тижнів у якомусь нежитловому приміщенні, наприклад, у гаражі або на веранді на дачі. Звичайно, повністю отрути не зникнуть, але їхня концентрація помітно знизиться. Втім, хімією можуть обробити і килим з натуральних матеріалів.

Лазерні принтери

Неочікувано, але факт. Лазерний принтер здатний нашкодити здоров’ю щонайменше, як пасивне куріння. А все тому, що під час роботи пристрій викидає у повітря найдрібніші частинки друкуючого порошку-тонера. Потрапивши у легені, може призвести до утрудненого дихання чи спровокувати хронічні захворювання. Приємного мало.

Якщо в принтері не змінювати озоновий фільтр, це призведе ще й до окислення крові і передчасного старіння. Загалом намагайтеся тримати принтер у приміщеннях з гарною вентиляцією і не включайте його без особливої ​​необхідності.

Антизапалювачі

Полібромовані дифенілові ефіри знижують горючість матеріалу. Ними обробляють матраци, меблеву оббивку, комп’ютерні деталі. Такі заходи зберегли чимало життів, запобігаючи пожежам. Адже ті ж пінополіуретанові матраци легко спалахували від непогашеної сигарети.

Ось тільки ці речовини, потрапляючи в організм разом із пилом, здатні викликати хвороби щитовидної залози, ураження центральної нервової системи, що негативно позначається на репродуктивній системі. А ще вони накопичуються у грудному молоці та навіть жировій тканині.

Вінілові шпалери

Різноманітних кольорів і структур вінілові шпалери дуже популярні ще й за легкість у використанні. Але з такою ж легкістю вінілові шпалери завдають точкового удару по здоров’ю.

Полівінілхлорид – досить міцний матеріал. Він не пропускає вологу, пару та повітря, що призводить до утворення грибків та плісняви ​​під внутрішнім шаром шпалер. А про те, чим небезпечне сусідство із цими мікроорганізмами, ми вже знаємо.

Exit mobile version