Четвер, 19 Вересня

Сьогодні дачники витрачають чималі суми на придбання насіння, для ґрунтосуміші, добрива та препарати для захисту рослин. До цього списку входить і біогумус. Але біогумус можна робити самотужки, точніше силами черв’яків. І підійдуть для цього побутові відходи.

Що являє собою біогумус

Біогумус – це результат переробки органічних залишків хробаками. Хробаки поїдають органіку, даючи на виході унікальний по поживності грунтовий склад. Його достатньо додати в склянку з розсадою, в лунку при посадці або на грядку в невеликій кількості, щоб забезпечити рослини поживними речовинами.

Які потрібні хробаки

На городах переробкою займаються всім знайомі дощові черв’яки. Їх особливо багато там, де гниє листя, вноситься гній чи перепріває трава. Але дощові черв’яки не дуже швидко розмножуються, можуть йти під час посухи у пошуках води. І їх не можна “переселити” у потрібне місце, наприклад, у компостник.

Інша річ червоні каліфорнійські хробаки. Зовні вони схожі на дощові, тільки мають червонуватий відтінок тіла. Придбати їх не складно, зате користь буде величезною.

За сприятливих умов каліфорнійські черв’яки за 2 місяці подвоюють свою популяцію. Вони досить ненажерливі, тому переробляють органіку на біогумус дуже швидко. Їх можна заселити в компостну купу або компостну скриньку. Знизу утворюватиметься біогумус, а зверху потрібно докладати побутові органічні відходи, щоб у червоних трудівників завжди було харчування.

Метод Джеффа Лотона

Джефф Лотон – австралійський фермер, консультант із пермакультурного землеробства. Він на своїй фермі використовує хробаків не тільки для біогумусу, але і для черв’ячного соку.

Черв’яковий сік – поживна рідина, яку можна розбавляти водою та підгодовувати рослини. І одержати її дуже просто.

Лотон використовує для цього стару ванну. У ній черв’яки переробляють відходи з кухні та городу, перетворюючи їх на біогумус. А зі зливного отвору в ємність стікає рідина, збагачена поживними речовинами. Лотон називає її черв’ячним соком і активно використовує у землеробстві.

У чому плюс використання хробаків

Біогумус та черв’ячний сік можна робити на дачі і навіть у домі. При “роботі” черв’яків немає неприємного запаху, тому багато хто взимку облаштовує “черв’ячу ферму” в будинку, поміщаючи черв’яків у відро з кришкою і постійно складаючи в нього побутові відходи. Це екологічний спосіб переробляти кухонні відходи навіть узимку.

Єдиний недолік каліфорнійського хробака в тому, що він гине за мінусових температур. Тому компостник на зиму необхідно утеплювати. Або забирати частину черв’яків у будинок, де вони благополучно доживуть до весни, виробляючи паралельно цінне добриво.

Exit mobile version