П’ятниця, 20 Вересня

Найчастіше люди приходять до психологів, розчаровані невдалими стосунками. «Я ніяк не можу оговтатися від шоку. Все було ідеально, наче ми герої найкращої мелодрами. Як настільки ідеальний союз міг розпастися?», «Я думала, що нарешті знайшла свою другу половинку. Тепер я виразно бачу тріщини. Суперечки, непорозуміння, відстороненість – все це стало суворою реальністю. Що ж тепер робити?” – скаржаться клієнти на сеансах.

На початку відносин партнери надто зачаровані одне одним. Через сильний потяг, спровокований метеликами в животі, закохані бачать один в одному тільки все найкраще, а недоліки автоматично перетворюються на переваги. У якийсь момент ейфорія випаровується, рожеві окуляри розбиваються, і настав час познайомитися з коханим по-справжньому. «Між нами пристрасть чи кохання?» , – З’являється в голові думка.

Усвідомлення різниці між швидкоплинною хімією та реальною сумісністю необхідне для побудови здорових гармонійних відносин, які неможливі без міцного духовного зв’язку. Психолог Марк Треверс запевняє, що розпізнати справжню природу стосунків можна за допомогою трьох питань.

Яку роль ви відводите сексу у стосунках?

Сексуальний потяг, безумовно, відіграє значну роль романтичних відносинах, але з головну. Придивляючись до людини, треба насамперед орієнтуватися з її характер, цінності, плани майбутнє. Якщо ви хочете завести сім’ю і купити будиночок біля моря, а вона присвятити життя кар’єрі і насолоджуватися самотністю, то вам явно не по дорозі.

На практиці, звичайно, зустрічаються пари, яких пов’язує виключно пристрасть або теплі спогади про неї. Але подібні стосунки здебільшого поверхові, а партнери в них не відчувають глибоких почуттів один до одного і тим більше щастя. «У запалі моменту легко поставити гострі відчуття вище раціональних та глибоких міркувань, що лежать в основі довгострокової сумісності. Такий підхід загрожує неприємними наслідками у довгостроковій перспективі» .

Чи об’єктивну оцінку ви даєте стосункам?

Потік емоцій, властивий сильній хімії, може пересилити будь-які сумніви щодо реальної сумісності. Закоханість засліплює нас і не дозволяє розглянути тривожні дзвіночки, а якщо це і вдається зробити, ми переконуємо себе в їх незначності. Так, він запальний, та й що? Уживемося якось. І нічого страшного, що моя думка абсолютно не враховується.

Все це в результаті виливається в когнітивний дисонанс: начебто очевидно, що є перешкоди для побудови гармонійних відносин, але підсвідомість всіляко відволікає увагу від них. Для полегшення душевного дискомфорту люди часто вдаються до заперечення. Ні, наші стосунки не приречені на провал. Ні, всі ці конфлікти ні про що не говорять. «Згідно з результатами досліджень, іноді при прийнятті рішень наш мозок оперативно знаходить виправдання для того вибору, який нам кращий. Підсвідомість коригує наші емоції, щоб вони відповідали підсумковому рішенню» .

Чи знаєте ви, чого хочете від стосунків?

Наші емоційні потреби та бажання відіграють важливу роль у формуванні романтичних стосунків. Є велика різниця між емоційно зрілою людиною, яка ладнає з внутрішнім «я» і знає, чого хоче від життя, і тим , хто не розуміє себе і намагається знайти відповіді на запитання через стосунки.

Останні, як правило, слідують поклику серця, а не розуму, кидаються у вир із головою, не прораховують кроки наперед. Для них у пріоритеті компліменти, миттєві задоволення та голослівні обіцянки, а не спільні цінності та вчинки коханого. «Нерозуміння своїх емоційних потреб змушує людей знову і знову обирати партнерів, які дарують їм лише короткострокове задоволення. Здорові стосунки можливі тільки в тому випадку, якщо людина навчиться керувати своїми бажаннями і набуде внутрішньої гармонії» .

Exit mobile version