Процес старіння умовно можна поділити на два види. Перший — це фізіологічний, і обійти його дуже складно. Другий – соціально-психологічний. Перевірте, чи не постаріли ви передчасно?
1. Перестали цікавитись новим
Старіючий мозок не хоче освоювати сучасні технології, змінювати звичні дії на зручніші. Наприклад, ви також оплачуєте комунальні послуги в банку або на пошті, а не через мобільні програми. Або не використовуєте доставку продуктів додому, а самі несете важкі сумки з ринку.
Безумовно, з віком можуть виникнути побоювання щодо технологій чи складності з вивченням. Однак не варто категорично заперечувати їхню зручність і відмовлятися від можливості розібратися в чомусь новому. Не соромтеся просити допомоги у рідних чи знайомих. Пробуйте іноді самостійно освоїти щось нове, щоб змусити мозок активно працювати.
2. Думками живете у минулому
Якщо ви помічаєте, що все сучасне «дурне» чи «не таке» — у вас мислення людини, що старіє. Вам здається, що за часів вашої молодості багато речей було краще, якісніше, дешевше. Але це лише ваше суб’єктивне сприйняття. Світ не стоїть на місці, він постійно розвивається, удосконалюється та пропонує нове.
Крім того, безмірна туга за минулим негативно відбивається на вашому теперішньому. Ви самі забираєте можливість радіти сьогоднішньому дню, укорінившись у минулому періоді.
3.Засуджує молодь за їхні інтереси
Напевно, від вас звучали фрази на кшталт «Я у твоєму віці таким не займався» або «У наш час молодь була вихованою». Це ще одна ознака старіння мислення. Постарайтеся згадати, чи не говорили вам подібні вислови ще ваші бабусі?
Це питання поколінь, у яких завжди відрізнятимуться інтереси, цілі та поведінка. І це процес розвитку людства. Не засуджуйте підростаюче покоління за їхні захоплення, а дайте їм насолодитися безтурботною молодістю.
4. Постійно скаржитесь на все
Простежте за тим, що ви найчастіше обговорюєте з іншими. Якщо це тільки скарги на здоров’я, уряд, сусідів, ціни, то ви перетворюєтеся на людину зі старою душею. Ви концентруєтеся лише на негативних моментах життя і намагаєтесь нав’язати це іншим.
Так ви ризикуєте стати ще й занудою, з якою неможливо обговорити щось цікаве, веселе, корисне. Намагайтеся змістити фокус на інші теми, які подарують вам позитивні емоції.
5. Більше не дбайте про себе
Людина зі старіючої душею втрачає інтерес і себе. Ви можете припинити купувати нові речі, стежити за модою, зовнішнім виглядом. У серйозних випадках люди не хочуть дотримуватись навіть елементарних правил гігієни, але це вже варто розглядати з психотерапевтом. Деякі пояснюють відмову в турботі про себе відмовками «Кому я потрібен?», «Нічого вже виряджатися» тощо.
У магазині одягу ви, скоріше, виберете практичні, а не гарні речі. На жаль, іноді лише неправильно підібраний гардероб може суттєво додати віку. Сьогодні є великий вибір вбрання, відтінків, фасонів, які освіжать і будуть при цьому зручними в носінні.