Четвер, 19 Вересня

У перші роки життя ми вбираємо весь свій досвід без фільтрів та оцінок. Психологічні травми цього часу можуть залишити у душі слід протягом усього життя. Особливо ті, що отримані від найближчих людей: мами, тата чи тих, хто їх замінював.

На жаль, разом із любов’ю та підтримкою в сім’ї ми часто отримуємо і шкідливі установки, які спричиняють комплекси та невдачі. А сказані батьками дитині гаряче образливі слова можуть керувати всією її подальшою долею. Але якщо їх згадати та «переписати» — життя змінюється на краще.

Давайте розглянемо найчастіші негативні переконання, що передаються дітям від дорослих. Відразу скажемо: сучасна психотерапія добре з ними справляється.

Ніхто тебе не полюбить таким, який ти є

Дорослий, який не отримував від батьків у дитинстві безумовного кохання, все життя вважає себе недостатньо добрим, не вірить у свої сили, постійно сумнівається у своїх судженнях та рішеннях. Люди не вірять, що гідні кохання, прийняття, поваги та уваги. Важливо відкинути подібні установки, щоб відкрити нові можливості і людям навколо.

Людям не можна вірити

Таке переконання може виникнути, якщо в дитинстві людину обманювали і зраджували близькі люди, або, наприклад, один із батьків пішов із сім’ї, або у самих батьків була така установка. В результаті вона виростає надто недовірливою, ревнивою, постійно боятиметься зради, вважатиме, що друзі таємно обговорюють її за спиною, а партнер напевно зраджує.

Близькі відносини – це складно та небезпечно

У близьких стосунках, особливо у сім’ї, люди дають одне одному тепло, турботу, допомогу. Тим, хто мав нещасливе дитинство, це неочевидно. У такої людини відносини пов’язані скоріше з обманом, розчаруванням, відкиданням та іншим негативом. Тому є страх підпускати когось близько до себе. У крайніх випадках людина вирішує краще зовсім уникати близькості, ніж ризикувати і потім страждати.

Все хороше швидко закінчується

Дитина, яку вирощують емоційно нестабільні батьки, звикає жити в постійній напрузі та очікуванні біди та каверзи від життя. У дорослому віці вона не почувається у безпеці та не вміє насолоджуватися життям. Постійно є відчуття, що щастя обернеться ще однією драмою: інших варіантів колишні недолюблені діти просто не знають.

Критика – це напад, треба захищатися

Усім приємно здобувати похвали: це піднімає самооцінку, покращує настрій, мотивує на нові досягнення. У той же час ми неідеальні і часом стикаємося з конструктивною критикою, яка допомагає виправляти помилки та ставати кращими.

Тільки от люди, виховані в токсичному середовищі, навіть у такій критиці побачать загрозу та напад на себе. Їм дуже потрібне схвалення, якого так не вистачало в дитинстві, на зауваження ж вони реагують вкрай болісно, ​​починають оборонятися.

Дитячі травми дають нам силу

І все ж у тих, кому не вистачає тепла та довіри у стосунках з батьками, є одна перевага перед однолітками. Такі діти рано вчаться бути самостійними і не чекати на допомогу навіть від близьких, долати перешкоди. Це робить їх більш стійкими до життєвих труднощів, які їм, на жаль, стали чимось звичним. У той же час є ситуації, коли вміння просити про допомогу та довіряти іншим людям конче необхідно.

Як позбутися негативних установок з дитинства

Щоб позбутися негативних переконань та дитинства, вибудувати здорові стосунки та стати щасливим, є простий алгоритм.

Крок 1. Усвідомлення та аналіз

Перший крок — це усвідомлення причин своєї деструктивної та просто неефективної поведінки, повернення до подій із минулого. Це допоможе зрозуміти, як з’являються наші болючі реакції та почуття.

Крок 2. Відмова від нав’язаних моделей

Важливо переконати себе, що моделі поведінки, нав’язані батьками, можуть бути помилковими. Це ключ до зміни вашого ставлення до себе та оточуючих. А потім для початку вчитися говорити собі «стоп» щоразу, коли помічаєте у себе звичну реакцію

Крок 3. Активні дії

Наступний крок – це активні дії щодо формування нових переконань та зразків поведінки. З’ясуйте, що таке здорові сімейні стосунки, як люди поводяться в них і порівняйте їх із власним досвідом. Визначте, які звички та навички у мисленні та поведінці вам варто розвинути. Намагайтеся застосовувати їх регулярно. Спочатку виходитиме погано, але якщо практикуватися регулярно, все як у спорті: успіх обов’язково прийде.

Можливо, на цьому шляху ви впораєтеся самі. Але часто його полегшує допомога кваліфікованого психолога: з дитячими травмами серед інших ефективно справляються техніки когнітивно-поведінкової терапії або трансакційного аналізу та інші методи. Хтось віддає перевагу Еріксонівському гіпнозу або НЛП-техніки. Іншим ближче тілесно-орієнтовані підходи. Шукайте ваш напрямок. Важливою є і підтримка близьких — друзів, родичів, коханих.

Головне, пам’ятайте, що це абсолютно нормально і важливо для вашого лікування та зростання!

Exit mobile version