Субота, 23 Листопада

Ви керуєте своїми емоціями – чи це вони давно контролюють вас? Звичайно, те, що ми відчуваємо, серйозно впливає на нашу поведінку. Однак потрібно стежити за тим, щоб цей вплив не перетворився на надмірний.

Про те, які емоції можуть керувати нами та обкрадати наше життя, розповіла психолог, психотерапевт Ема Морін.

Гнів породжує сором

Гнів затьмарює розум, і часто під владою сильних емоцій ми робимо чи говоримо речі, за які потім стає дуже соромно, зазначає експерт.

Тому так важливо помічати сигнали люті до того, як ви перестанете їх контролювати. Якщо перехоплює дихання, пульс стає занадто частим, а обличчя червоніє від емоцій, що переповнюють – постарайтеся зупинитися, видихнути і постаратися повернути ситуацію під контроль. Можливо, є сенс перервати бесіду і дати собі час для того, щоб заспокоїтись — щоб потім ні про що не шкодувати і не почуватися винним.

Тривога забирає час та сили

Усі ми часом через щось хвилюємось і переживаємо. Але якщо ви постійно думаєте про можливі трагедії, біди, які можуть спіткати вас і ваших близьких, значить, ви витрачаєте час і енергію на ці негативні думки без приводу.

Ви думаєте, що ваша тривога щодо рідних — це знак турботи. Однак насправді вона лише заважає жити і вам, і оточуючим, нагадує Морін. Адже цю енергію можна витратити на щось набагато корисніше.

Розчарування вбиває впевненість у собі

Постійні роздуми про невдачі, розчарування від того, що ви колись не впоралися з поставленим завданням, не приведуть ні до чого позитивного. Швидше за все, ви згодом про все на світі думатимете «Я не впораюся, це занадто складно для мене», — і кидатимете справу незакінченою.

Як боротися із цим почуттям? Щоразу, коли ви беретеся за нелегку справу, влаштовуйте перерви для відпочинку. Не ставтеся до завдання занадто серйозно – відчуття надцінності провокує розпач навіть за незначного промаху.

Сум і смуток змушує піти в себе

Коли на серці туга, перша реакція багатьох — піти від усіх, побути на самоті. Однак самотність та ізоляція навряд чи допоможуть впоратися зі смутком. Більш того, відгородившись від тих, хто від душі хоче вам допомогти, ви тільки погіршите свій стан.

Тому не піддавайтеся смутку і намагайтеся таки бувати серед людей. Наприклад, можна йти туди, де ви зможете побути поряд з кимось, але не спілкуватиметеся тісно — наприклад, погуляйте у парку чи музеї. Навіть прогулянка серед незнайомців може принести полегшення.

Страх змушує здатися

Як зазначає Морін, страх часом може бути таким сильним, що ми будемо готові відмовитися від дуже багато чого — аби не відчувати його. Бояться чогось по-справжньому небезпечного нормально та навіть правильно. Однак є страхи, які не захищають, а змушують тонути у сумнівах. Вони маскуються під обережність і нагадують про себе, коли намагаємося спробувати щось нове чи змінити своє життя. Ось із такими страхами необхідно боротися.

Почуття провини з’їдає нас

Вина може мучити людину роками — хоча сенсу в цьому найчастіше немає. Може здаватися, що так і має бути — мовляв, ну ж я зробив помилку, і ось тепер розплачуюся за це. Проте насправді через таку позицію ми перестаємо адекватно сприймати себе та свої вчинки.

Натхнення позбавляє тверезого погляду на речі

Втім, важливо пам’ятати, що не лише негативні емоції здатні нам нашкодити, якщо ми не намагаємося їх контролювати. Коли ви натхненні будь-якою ідеєю, проектом, є великий ризик, що ви забудете про елементарну обережність, недооціните ризики та переоціните свої сили.

Тому не варто приймати життєво важливих рішень на чистих емоціях. Найкраще зробити над собою зусилля і почекати, коли ваш розум стане більш зрозумілим.

Exit mobile version