П’ятниця, 20 Вересня

На жаль, далеко не у всіх дитинство — щасливий та безтурботний час. Причому часом люди самі не усвідомлюють, що виховувалися в середовищі, де ніхто не звертав увагу на їхнє психічне та емоційне здоров’я. Наслідки жорстокого поводження, чи то фізичного чи ментального, можуть переслідувати людину довгі роки.

Як зрозуміти, що ця проблема є актуальною саме для вас? Видання Psychology Today перелічує кілька яскравих симптомів.

1. Ви дуже засмучуєтеся, коли оточуючі не помічають будь-яких важливих для вас речей. Наприклад, вас зачіпає, коли ніхто не вітає вас із новим підвищенням, днем ​​народження або не робить компліментів щодо нової стрижки. Нерідко ця образа виникає через те, що потреба уваги, схвалення не була задоволена ще в дитинстві. Тому ви могли буквально вирости з ідеєю, що вас не бачать, ви не маєте значення.

Як із цим справлятися: важливо зрозуміти, що відсутність похвали чи компліментів не означає, що вас ігнорують. Можливо, ті ж колеги чи друзі просто забули якось прокоментувати приємні новини чи посоромилися зробити комплімент. Це зовсім не означає, що їм байдуже на вас.

2. Ви постійно мучаєтеся від відчуття знедоленості. Під час розмови, свята, посиденьок у друзів або з сім’єю ви можете відчути себе відключеним, зайвим. Люди, якими нехтували у дитинстві, переживають такі моменти особливо гостро.

Як це виправити: намагайтеся частіше проводити час із тими, хто не змушує почуватися непотрібним. Якщо ви ловите себе на думці, що вами знехтували, не бійтеся визнати цю думку: проговоріть про себе, що вам боляче і неприємно. А потім спробуйте зв’язатися з тими, хто знайде час для вас.

Головне пам’ятати — необов’язково проводити з кимось час тільки тому, що він ваш родич або частина компанії. Ви можете близько спілкуватися тільки з тими, хто змушує вас відчути свою потребу та значущість.

3. Ви постійно намагаєтеся когось врятувати чи щось виправити. Якщо хтось із членів вашої родини боровся з психічним захворюванням, був алкоголіком чи наркоманом, то великий ризик, що ви виросли з почуттям відповідальності за них. Деколи такі діти продовжують захищати своїх опікунів, хоча ті поводяться з ними жорстоко. Все це може призвести до співзалежних відносин, коли вже доросла людина мріятиме виправити когось, кого вона любить і про кого піклується.

Як це виправити: спробуйте визначити, яке почуття змушує вас рятувати іншу людину. Страх самотності? Бажання бути корисним, потрібним та цінними? Постарайтеся попрацювати над власними кордонами і пам’ятайте, що не можете насильно змінити іншу людину.

4. Ви постійно порівнюєте себе з іншими. Усі ми час від часу порівнюємо себе, адже наше суспільство диктує певні правила поведінки і те, як саме має виглядати людина, щоб вписуватись у рамки соціальних груп. Але якщо ви постійно мучите себе порівняння з усіма, кого знаєте особисто або за ким стежите в соцмережах, це може означати, що ви страждаєте від низької самооцінки і невпевненості в собі.

Як це виправити: коли ви помічаєте, що почали порівнювати себе з кимось, постарайтеся відкласти телефон убік і відволіктися на щось, зайняти себе. А також не забувайте частіше нагадувати, що в житті все буває зовсім не так, як у соцмережах, адже в інтернеті ми бачимо лише один бік життя.

5. Ви гостро відчуваєте, коли вас не слухають. Якщо вас у дитинстві не особливо слухали, ви дуже чутливо реагуватимете на будь-які знаки, що співрозмовник не слухає вас так уважно, як вам хотілося б.

Як це виправити: спробуйте зробити паузу, глибоко зітхнути та проаналізувати ситуацію. Може, людина просто не почула вас? Чи відволіклася на свій телефон? Завжди можна чемно сказати: «Здається, ви не слухаєте. Може, поговоримо пізніше?». Якщо почуття, що вас не почули, з’являється просто так, зверніть на нього увагу і проаналізуйте.

6. Бажання виправдовуватися чи вибачатися за свої почуття. Якщо дитина виросла в середовищі, де її почуття та емоції знецінювали, соромили за них, де за прояв своїх переживань можна було запросто нарватися на покарання, вона виросте з думкою, ніби деякі емоції погані та ганебні. Такі люди нерідко відчувають, що їм просто не вірять. Тому вони постійно намагаються виправдати себе — щоб не нарватися на певні неприємності.

Як це виправити: частіше нагадуйте собі, що відчувати негативні емоції абсолютно нормально! Ви не повинні просити у когось вибачення за те, що відчуваєте.

7. Розлади харчової поведінки, порушення режиму харчування, шкідливі звички. Коли діти емоційно занедбані, вони можуть навіть у дорослому віці наполегливо намагатися заповнити порожнечу в серці. За допомогою переїдання, наркотиків чи алкоголю.

Як це виправити: зверніть увагу, що ви відчуваєте, коли тягнетеся за їжею без почуття голоду або починаєте пити. Вам нудно? Чи ви сумуєте та відчуваєте порожнечу? Вирішити проблему можна за допомогою психотерапевта.

Exit mobile version