Середа, 25 Вересня

Далеко не кожне число має якесь особливе значення. Але коли ми чуємо «п’ятниця 13-ту», то мимоволі насторожуємося. Що ж не так із числом 13?

Багато жителів, які проживають на Заході, у п’ятницю 13-го поводяться по-іншому. Дослідження показують, що справді в такі дні трапляються неприємні речі, але відбувається це не частіше, ніж в інші дні на рік. Так у чому ж справа?

За словами заслуженого професора соціології з Університету Південної Кароліни Баррі Марковські, джерело поганої репутації числа 13 досить туманне. Можливо, як зазначає Джо Нікелл, який займається вивченням тверджень про паранормальні явища, вся справа в тому, що 13 контрастує з числом 12 як символом добра і досконалості (12 місяців на рік, 12 апостолів тощо).

Також це число може асоціюватись із відомими, але небажаними гостями. Згідно зі скандинавськими міфами, бог Локі був 13-м на бенкеті і він обманом змусив іншого гостя вбити бога Бальдра. Юда, який зрадив Христа, був 13 гостем на Таємній вечорі.

Однак насправді різні соціокультурні процеси можуть призвести до того, що нещастя асоціюватиметься з будь-яким числом. Наприклад, у Японії таким числом вважається 9, в Італії – 17, у Китаї – 4.

Почасти погана репутація числа 13 може бути пов’язана і з тим, що у людей воно викликає відчуття аномалії чи чужинства. Так, у повсякденному житті це число в принципі зустрічається рідше: наприклад, немає 13-го місяця. Наукові дослідження показують, що ми схильні схвалювати те, що знайоме, і не схвалювати те, з чим не знайомі.

Також, коли люди хочуть знайти докази своїм твердженням, то вони схильні знаходити зв’язок між факторами, які ніяк не пов’язані один з одним.

Exit mobile version