Самооцінка — це уявлення про наші переваги та недоліки, про те, наскільки добре ми впораємося з життям порівняно з іншими. Якщо самооцінка неадекватна, у людини виникають проблеми. Вона втрачає мотивацію, знецінює цілі, що здавалися гідними, а то й зовсім впадає в депресію.
Цей стан можна визначити за тим, ким і чим людина оточує себе. То які речі потрібно зберігати в домі, а яких краще позбутися? Розповідаємо у нашому матеріалі.
Безлад у домі
Перше, що може означати занижену самооцінку, — брудне житло, відверте безладдя, розкидані речі. Людині не може бути затишно і добре в неприбраному приміщенні, адже гармонійна особистість прагне комфорту і намагається його забезпечити.
А який може бути комфорт, якщо немита підлогу і посуд, невикинуте сміття буквально душать. Людина з нормальною самооцінкою візьме до рук віник і ганчірку, щоб навести лад. А той, у кого самооцінка занижена, може взагалі не зважати на навколишній бардак — йому й так нормально.
Але не плутайте справжній бардак із творчим безладдям. Другий все-таки локальний і по всій квартирі не розповзається.
Старі речі
Не плутайте з антикваріатом, ретро та стильними вінтажними речами. Якщо ви ризикнете проникнути глибше в «берлогу», то виявите ще один прояв заниженої самооцінки. Деякі люди неохоче розлучаються з речами, що віджили свій вік. Ви напевно виявите у них склад старого взуття, морально застарілого та зношеного одягу.
Технічно його ще можна носити, але з моди він вже вийшов, та й виглядає так собі. Такі люди не впевнені, що гідні найкращого. Їм найчастіше навіть соромно витрачати на себе гроші та купувати нові речі. Тому й тримають старе — знову ж таки, і так зійде, перед ким тут красуватися.
Зламані речі
Третя категорія речей, яка видасть низьку самооцінку господаря, — поламані чи непотрібні речі. Тріснула чашка, блюдце з відколотим краєм доповнять непривабливу картину. Ризикнувши сісти на диван, можна наткнутися на пружину, що вискочила. А табурет миттю спустить вас на грішну землю. Звідти ви побачите стрілки годинника, що завмерли.
Пильний старий телевізор, швейна машина, дзеркало, що тріснуло, дверцята шафи, що покосилися, доповнять картину. Запам’ятайте правило: все, що зламано і не працює, має бути полагоджено або викинуто. Натикаючись постійно на непрацюючі речі, ви створюєте у своїй голові перешкоди для кращої версії себе. Як відомо, що зовні, то й усередині.
Стерильна чистота
Прийшовши до когось у гості, ви почуваєтеся немовби в музеї. Все настільки стерильно, збудовано по лінійці, що здається просто блюзнірством порушити цей ідеальний маленький світ.
У той же час складається враження, що людина, яка тут мешкає, застебнута на всі гудзики і боїться проявити свою індивідуальність. Аж раптом хтось запідозрить її в недосконалості. А цій людині така важлива чужа думка. Без оцінки оточуючих вона ніби й не існує зовсім.
Зрозуміло, тільки з навколишнього оточення та наявності чи відсутності якихось речей не можна поставити остаточний діагноз самооцінці людини. Але це, безсумнівно, привід замислитись і уважніше придивитися до себе, і до свого оточення.